Месечни архиви

март 2022

Во Новости

Вистинската убавина доаѓа однатре

март 16, 2022

Нутрикозметичките производи се производи што дејствуваат како нутритивни додатоци во исхраната, со цел нега на кожата, косата и на ноктите, односно промовирање на убавината однатре. Во нутрикозметички производи спаѓаат…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Истражување на Музејот на македонската борба – Улогата на жената низ историјата

март 15, 2022

Музејот на македонската борба за самостојност во континуитет преку изложби, трибини, едукативни и хуманитарни работилници посветува значајно внимание на жените и нивната важна улога во нашето далечно и поблиско…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

„Два бона“ за новиот албум „ЗЕВС“ – „Околината има влијание врз секој артист, а ние најчесто пишуваме за она што го живееме“

март 14, 2022

Со Марио Јелиќ-Кун и Антонио Стојановски-Тонито, препознатливите дечки од „Два бона“, поразговаравме за новиот албум „ЗЕВС“, што се крие зад името и новите песни, но и за почетоците и…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Реакција на Платформа за родова еднаквост – Собранието итно да ги донесе измените на Кривичниот Законик со кои кривично ќе се гонат сите форми на сексуално насилство

март 12, 2022

Реакција на граѓанските организации членки на Платформата за родова еднаквост.  Граѓанските организации го искажуваат своето длабоко незадоволство од разрешницата на случајот „Јавна соба“ во првостепената постапка. Со ваквата одлука,…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

„Тука сме за тебе“ – бесплатна стручна помош за жените кои преживуваат родово-базирано насилство

март 10, 2022

„Не прикривај. Пред другите… И пред себе.Зборувај отворено за твоите проблеми, во сигурна средина.Тука сме за тебе“ Преку кампањата „Тука сме за тебе“ на Организација на жените на општина…

Прочитајте повеќе

Во Мода, Новости

Mind your Mind – нова колекција на Теодора Митровска

март 9, 2022

‘Mind your Mind’ новата колекција на Теодора Митровска е рефлексија на нејзиното лично искуство за време на карантинот предизвикан од пандемијата. После скоро две години откажани ревии, шоуруми, откажани…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

На шестиот марш за женски права се маршираше под слоганот „Сиромаштијата има женско лице“

март 8, 2022

Стотици активист(к)и, денеска по повод Меѓународниот ден на жената, се собраа пред Владата на Р.С.Македонија, означувајќи го почетокот на шестиот Марш за женски права, организиран од Платформата за родова…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Силата е во колективната борба – среќен 8 Март!

март 8, 2022

Го изгубивме ли значењето на 8 Март низ годините, низ подароците и цвеќињата што ги даваме на нашите мајки, тетки, баби, професорки, наставнички? Дали борбата на Клара Цеткин и…

Прочитајте повеќе

Купете го новото електронско издание на
Портрет Магазин