Социјални медиуми

Месечни архиви

март 2022

Во Новости, Уметност

Се отвора изложбата „Аквизиции – донации 2017-2021“ во МСУ

март 31, 2022

На 2 април (сабота), во 12 часот на пладне, во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена изложбата „Аквизиции – донации 2017-2021“. Наедно ќе може да се…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Детски предмети од военото детство на Балканот на изложба во Белград

март 29, 2022

Лични предмети и играчки на децата кои ги преживеале војните во Хрватска, Босна и Херцеговина, Косово, Србија, како и моменталната војна во Украина, за прв пат се изложени во…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Марш за видливост на трансродовите лица во четврток

март 29, 2022

Граѓанската иницијатива за заштита и унапредување на правата на трансродовите лица „ТрансФормА“, во рамките на кампањата за одбележување на 31 Март – Меѓународниот ден за видливост на трансродовите лица,…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Музика, Новости

Бојан Јанев – DJ Soul Case -„Слобода на духот е нешто кон коешто секоја индивидуа треба да се стреми“

март 29, 2022

Кога пред неколку броја на „Портрет“ имавме интервју со основачите на Амок радио, веднаш забележавме дека нивната успешна приказна ниту малку не е случајна. Во нив препознавме исклучително силен…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Личен израз – Леана Таќи

март 28, 2022

Леана Таќи е музичарка и првата жена од Македонија која освоила титула во триатлонот „Ајронмен 70,3“, пливање-возење велосипед-трчање. Еден тренинг за триатлон се состои од... минимум две последователни спортски…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

„Кода“ прогласен за најдобар филм, Џејн Кемпион трета жена со Оскар за најдобра режија

март 28, 2022

Филмот „Кода“ го доби Оскарот за најдобар филм, каде што глумат неколку лица со оштетен слух. Освен главното признание за најдобар филм, глумецот Трој Коцур стана второто лице со…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Македонска фотографија: Црно-белите приказни на Еџе Али

март 25, 2022

Во фотографиите на Еџе Али има приказни, црно-бел свет искажан преку нејзиниот објектив. Таа уште од дете фотографира, а професионална фотографка е веќе 13 години. За неа, фотографијата е…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

94 издание на доделувањето на Оскарите ќе се одржи во недела

март 25, 2022

Академијата за филмски уметности и науки во недела ќе ги награди најдобрите остварувања во 2021 година. Вестернот „Моќта на кучето“ има 12 номинации, научно фантастичниот спектакл „Дина“ 10, а…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Разговор со диџејот Ian Pooley пред настапот во „Излет“ кафе во сабота

март 24, 2022

Иан Пули (Ian Pooley) е светски познат германски продуцент и диџеј кој на македонската публика и е познат по многубројните настапи и по неговите впечатливи хаус и техно сетови.…

Прочитајте повеќе