Социјални медиуми

Месечни архиви

октомври 2020

Во Живот и Култура, Новости

Ивана Костадиновска – слаткарка и чоколатиер која прави неодоливи десерти

октомври 31, 2020

Ивана Костадиновска е слаткарка и чоколатиер која веќе шест години работи и живее во Прага. Слатките што ги подготвува и ги објавува на нејзиниот Инстаграм профил (@lostinbaking) навистина се…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Магдалена Филипова – дизајнерка на накит и мали предмети

октомври 30, 2020

Изработката на современиот накит и минијатурните предмети за Магдалена е возбудлива и исполнувачка практика која произлегува од голема љубопитност, учење, пракса и работа. „Суштината на мојата работа е надоврзување…

Прочитајте повеќе

Во Мода

Style Inspo- Христијан Вецески

октомври 29, 2020

Мојот стил е…Casual и Street Style како дел од актуелната светска мода. Омилено парче облека што го поседувам… Supreme Mona Lisa маица. Омилен македонски дизајнер… Стефанија Насеска. Неостварена желба……

Прочитајте повеќе

Во Уметност

Посетете ја Vita. аудио-визуелна изложба на Филип Петковски

октомври 28, 2020

Изложбата се одржува во МКЦ од 26 октомври- 1 ноември, 2020. Што е VITA? Филип: “Vita” е мултимедијална изложба која го критикува објективизирањето на женското тело, односно како истото…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Деа Здравковска за соочувањето со хроничен остеомиелитис: „Никој не сака да слушне дека е болен, особено кога за болеста нема целосен лек“

октомври 26, 2020

Прифаќањето на хронична болест никогаш не е лесно, а борбата е постојана и бара особено внимавање, следење правила и, во поголемиот број случаи, менување на животниот стил. Но, здравјето…

Прочитајте повеќе

Во Некатегоризирано

Што ќе прочитате во овој број на Портрет Магазин?

октомври 26, 2020

Овој број на магазинот го посветивме на говорот на омраза што сè почесто се користи на социјалните мрежи, а постојаното седење дома и фрустрациите од секојдневието многу луѓе ги…

Прочитајте повеќе

Во Некатегоризирано

Katerinha со нов кавер на песната „So Good At Being In Trouble“ на Unknown Mortal Orchestra

октомври 24, 2020

Случајно или не новите песни и кавери на Katerinha најчесто излегуваат за продолжен викенд : ) Нас ни е драго што и овој викенд ќе уживаме со нејзината енергија,…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

[Рецензија] Funk Shui – Ветер

октомври 24, 2020

(Ова не е музичка рецензија, туку рецензија на уметнички продукт. Funk Shui макотрпно, но суптилно работат на тоа да пренесат мултимедијален продукт – нешто што секогаш е успешно изведено…

Прочитајте повеќе