Социјални медиуми

Месечни архиви

март 2024

Во Новости

Има ли пилотка во авионот и зошто професиите, функциите и титулите уште се во машки род?

март 31, 2024

Феминитивите и нивната активна употреба во јазичната практика се директен показател на родовата свесност и на родовата рамноправност во едно општество. Пред сè, тие се неопходни во јазикот затоа…

Прочитајте повеќе

Во Новости

„Алкалоид“ пушти во употреба нов капитален проект вреден19,4 милиони евра 

март 28, 2024

Новите капацитети за производство на цврсти фармацевтски форми, со површина од 6.200 м2, се најкрупниот инвестициски потфат на компанијата во изминативе две децении  Во насока на посветеноста за постојана модернизација и запроширување на производствените капацитети, производственитеволумени и на асортиманот, „Алкалоид“ АД Скопје ја комплетирашереализацијата на својот најголем инвестициски потфат во последнитедве децении – новиот погон за производство на цврсти фармацевтски форми Таблетно одделение 2.0 и придружните…

Прочитајте повеќе

Во Музика

Во чест на Мирко Попов ја славиме македонската музика: Промоција на винил издание- поп култура

март 28, 2024

Утревечер, на 29 март, во 19 часот во Eдукативниот културен центар „Лабораториум“ ќе се одржи промоција на првата винил компилација посветена на современата поп продукција од млади македонски музичари – ПОП КУЛТУРА. Ова исклучително винил издание се реализира во рамки на платформата СИЛАТА…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Овации за премиерата на филмот “Eфтеркланг: Македониум бенд” во Копенхаген

март 27, 2024

На 23 март 2024 во рамките на фестивалот CPH:DOX во Копенхаген, Данска се одржа светската премиера на филмот “Eфтеркланг: Македониум бенд” во режија на Андреас Јонсен, а прикажан во…

Прочитајте повеќе

Во Музика

Соња Исмаил- Очекувајте го неочекуваното е можеби најдобар опис за моите диџејски сетови

март 21, 2024

Соња Исмаил е магистерка по политичка филозофија и родови студии, долгогодишна новинарка и активно вклучена во граѓанскиот сектор и неформални граѓански иницијативи повеќе од 15 години. Веќе неколку години…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Ева Нединковска-Многу е важно жените да бидат охрабрувани да се едуцираат, менуваат и растат

март 19, 2024

Ева Нединковска е основачка и генерална менаџерка на Центар за обука ЕВА, еден од водечките центри за неформално образование во Македонија со 12+ години успешно постоење и преку 10.500…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Второ издание на “House of 3” фестивал,Петок 22-ри Март!

март 19, 2024

Подгответе се за второто издание на фестивалот „House of 3“ на 22-ри Март!За прв пат во Скопје доаѓаат двајца меѓународни диџеј/артисти, DC Salas од Белгија и Johannes Albert од…

Прочитајте повеќе

Во Мода

Ексклузивен италијански моден накит од асортиманот на Chapter 3, годинава е дел од модните презентации во рамките на Деновите на италијански дизајн

март 17, 2024

Врвни парчиња накит креирани со изострена стилска прецизност и беспрекорен дизајн, од брендовите: Rebecca, Rue des Mille, Valentina Ferragni i Rosato, од новата пролетна колекција на Chapter 3, го…

Прочитајте повеќе

Во Мода

H&M ги отвори вратите на својата трета продавница во Скопје во Skopje City Mall

март 11, 2024

Во четврток, 7-ми март, шведската модна компанија H&M го прослави отворањето на третата продавница во Скопје, во Skopje City Mall. Во 10:00 часот, Томас Естрани, Менаџер за продажба, Јован Збилјиќ,…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Халкбанк ја продолжува својата мисија за женска финансиска слобода и рамноправност: на повидок е „Фустани со џебови” 2.0

март 8, 2024

Креативната кампања на Халкбанк посветена на поддршката на жените, популарно именувана како „Фустани со џебови” го добива својот продолжеток оваа година. Платформата која Халкбанк посветено започна да ја гради…

Прочитајте повеќе