Месечни архиви

јули 2021

Во Новости

Долината на Длабока река на Кораб заштитена од Унеско

јули 31, 2021

Длабока Река под врвовите на Кораб во Македонија да се впише во листата на светско природно наследство, одлучи вчера комитетот за Светско наследство на УНЕСКО на 44-тата сесија која се одржува…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

„Тито и Дино“ – првата македонска сликовница со кирилски фонт за дислексија

јули 30, 2021

Илустрираната книга за деца „Тито и Дино“, која неодамна излезе од печат во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“, е првата македонска сликовница целосно изработена со…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Lost in baking – Безглутенски протеински ролат со цреши

јули 30, 2021

Вкусен и освежувачки ролат, без трошка брашно во составот, со кремаст чоколаден фил дополнет со екстра протеин во прав и сочни летни цреши. Право летно уживање без гриза на…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Јапонски уметници нацртаа аниме самураи за земјите од олимписките игри во Токио

јули 28, 2021

Група јапонски уметници за да го претстават олимпискиот дух и јапонската култура се инспирираат од знамињата на земјите кои се натпреваруваат во Токио за да создадат аниме самураj за…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Наташа Доковска (НЧП)- „Скоро 30 проценти од жените кај нас не можат да си дозволат менструални производи“

јули 28, 2021

Со Наташа Доковска од Новинари за човекови права кои се залагаат за подобро менструално здравје преку кампањи и истражувања, поразговаравме на темата за менструална хигиена и за тоа колку…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Музика

Александар Сандревски Марсо – „Стотројка е феномен од радио и широко шарено поле на современи културни дејци“

јули 27, 2021

Со Александар Сандревски – Марсо, Министер за шпалти во „Канал 103“ поразговаравме за Стотројка и нејзиниот опстанок низ сите овие 30 години со постојано испраќање на моќна порака дека…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Нова надеж за главниот град по земјотресот од 1963 година

јули 26, 2021

Денес се одбележуваат 58 години од скопскиот земјотрес во 1963 година. Во чест на годишнината од земјотресот поразговаравме со тројца млади архитекти за тоа како земјотресот влијаеше на развојот…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Архитектура и дизајн – Боите во дизајнот на ентериер

јули 23, 2021

Изборот на бои е една од главните вештини на дизајнерите кога уредуваат некој простор. Според намената и идејата за просторот одредуваат какви бои ќе употребат, топли или ладни, јаки…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости, Уметност

Скопје добива легални ѕидови

јули 22, 2021

За сите улични уметници и љубители на цртање и пишување графити, Скопје во рамки на кандидатурата за Европска престолнина на културата за 2028 година назначува два легални ѕидови за…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Lost in baking – Медитерански леб со сушени домати и фета сирење

јули 22, 2021

За вкусен почеток на денот од @lostinbaking, надополнет со медитерански вкусови скриени во овој сочен леб, со ароматични сушени домати, квалитетно фета сирење и секако превкусно песто. Состојки: –…

Прочитајте повеќе