Социјални медиуми

Месечни архиви

јануари 2022

Во Мода, Новости

Шведскиот моден гигант H&M пристигнува во Ист Гејт Мол

јануари 31, 2022

Ист Гејт Мол своето семејство на закупци го збогатува со уште еден светски моден бренд од сегментот на мода. H&M во текот на 2022 година ќе ја отвори својата…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Разговор со Лила Милиќ од СТАР – „Застарените општествени сфаќања за сексот и телото водат кон осуда на сексуалните работници“

јануари 31, 2022

СТАР е првиот колектив на сексуални работници на Балканот, со чиста визија и мисија да се декриминализира работата на сексуалните работници во нашето општество. Со Лила Милиќ, претседателка на…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

(Галерија) Доротеј Нешовски -„Секоја работа надвор од уметноста е губење време!“

јануари 31, 2022

Минатата недела уметникот Доротеј Нешовски ја промовираше својата книга „Секоја работа надвор од уметноста е губење време!“ со посебна изложба и инсталација специјално подготвена за книгата. Изложбата се одвиваше…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Забавниот парк на Студио Гибли ќе се отвори на 1 ноември

јануари 28, 2022

Забавниот парк посветен на легендарната јапонска анимациска куќа Студио Гибли ќе биде отворен на 1 ноември во Нагакуте, Јапонија, објавија на официјалниот Твитер на компанијата. Плановите за забавниот парк,…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Никола Димитријевиќ Dj Double G – „Хип-хопот има голема заслуга во градењето на мојот музички вкус“

јануари 28, 2022

Препознатливиот диџеј од „Скопски Грув“ и „Амок Радио“ што ги носи хип-хоп, соул и електро-журките и настапите на ново ниво ни раскажа за неговите почетоци, музиката што најмногу влијае…

Прочитајте повеќе

Во Мода, Новости

Елегантно, топло и во чекор со светските модни трендови – дознај во Ист Гејт Мол

јануари 28, 2022

Што да се облече денес? Одговорот на ова прашање секое утро го бараме во нашиот гардеробер. Секоја сезона налага своја мода. Затоа потребата од нови модни парчиња ќе биде…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Проф. д-р Ангелина Станојоска – Родовата еманципација е клучна за да создаваме еднакви граѓани, а не жртви

јануари 27, 2022

Ангелина Станојоска е доктор на безбедносни науки, вљубеник во научните истражувања, вонредна професорка на Правниот факултет при УКЛО – Битола и инспиративен пример за успешна приказна. Вашиот фокус на…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Независната жена и нејзиниот велосипед како феномен на 19 век

јануари 27, 2022

Жените кои возеле велосипед во доцната викторијанска ера биле исмејувани и навредувани, а токму тие биле зачетокот на „новите жени“, силни и независни кои носеле посебни костими како блумери,…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

(Видео) Излезе трејлерот за „Мими“, новиот филм на Даријан Пејовски

јануари 25, 2022

Минатата недела излезе трејлерот за новиот филм „Мими“, во режија на Даријан Пејовски во кој главната улога ја има актерката Наталија Теодосиева. Пејовски за „Портрет“ изјави дека „Мими“ е…

Прочитајте повеќе