Месечни архиви

јули 2022

Во Живот и Култура, Новости

‘Лендарт’ – уметничка работилница на Симона Манчева за еколошки прашања

јули 29, 2022

Меѓу 5 и 8 август, ќе се реализира четиридневна уметничка работилница за креирање ‘лендарт’ во месноста Лавчани, во близина на Велес. Настанот е дел од проектот „Заедно дишеме“ на…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости, Уметност

Сергеј Спировски, графички дизајнер „На креативноста не би ѝ ставил рамка за да ја ограничам“

јули 28, 2022

Дизајните и илустрациите на Сергеј нè привлекоа на прв поглед, па поразговаравме со графичкиот дизајнер од „Бреинстер“ за неговата креативна работа. Како почнавте со дизајн? Што ве влечеше кон…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Најдобрите трејлери од Comic-con за нови филмови и серии

јули 27, 2022

На овогодинешната конвенција Comic-con во Сан Диего, деновите посветени на стрипови, филмови и видео игри, како и најголемиот светски косплеј настан, повторно беа објавени трејлери за тоа што ќе…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Дарја Ризова – „Само со многу труд и работа, секој ќе си го најде своето место под сонцето“

јули 26, 2022

Многу јасно ја паметам мојата лична фасцинација од актерката Дарја Ризова кога по првпат ја видов на сцената. Бев трогната од нејзината убавина и од актерската игра, а многуте…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Македонскиот филм „Најсреќниот човек на светот“ на Теона Стругар Митевска со премиера на Венецијанскиот филмски фестивал

јули 26, 2022

„Најсреќниот човек на светот“ на Теона Стругар Митевска ќе има светска премиера на Филмскиот фестивал во Венеција, но нема да се бори за главната награда Златен лав, туку ќе…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Македонски автори во фокус – Симона Јованоска, писателка и добитничка на наградата Роман на годината

јули 22, 2022

Дождовниот црв во „Денот на црвот“ е повеќе од протагонист Со писателката Симона Јованоска поразговаравме за нејзината книга „Денот на црвот“, што годинава ја доби наградата Роман на годината,…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Два македонски филмови во трка за награда на 43 издание на „Браќа Манаки“ од 20 до 27 август

јули 22, 2022

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ годинава своето  43. издание ќе го има од 20 до 24 август во Битола, а во главна програма ќе се натпреваруваат вкупно…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Претпремиера на наградуваниот филм„Gipsy Queen“ вечерва во парк

јули 22, 2022

Филмот „Gipsy Queen“, кој ја раскажува приказната на мајка Ромка што преку боксерска кариера се обидува да обезбеди подобар живот за своите деца, ќе биде претпремиерно прикажан денес во…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости, Уметност

Разговор со тимот на „ЗРНО“ – Нов никулец во македонската фотографија

јули 21, 2022

„ЗРНО“ е меѓународен фестивал на алтернативна фотографија, што годинава се одржа по прв пат. Под ова се подразбира алтернативната фотографија, сите убави и често заборавени процеси од времето на…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Со граѓанска отчетност до јавна одговорност при спроведување на законите и политиките

јули 20, 2022

Фондацијата „Фридрих Еберт“ – Скопје оваа година спроведува проект за граѓанска отчетност (social revision) во четири општини – Центар, Боговиње, Штип и Шуто Оризари. Основната цел на граѓанската отчетност е…

Прочитајте повеќе