Социјални медиуми

Месечни архиви

октомври 2022

Во Новости

Македонецот Мартин Саздов – Сакса стана светски шампион во Dota 2

октомври 31, 2022

Dota 2 тимот Tundra Esports каде што игра и Македонецот Мартин Саздов – Сакса го освои The International 11 – Dota 2 откако во финалето ги победија Team Secret со резултат од 3-0. Победата на овој турнир…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Списанието „Македонка“, главен историски извор за жените во Македонија по Втората светска војна – нов зборник „Архиви на невидливите“

октомври 31, 2022

Истражување за клучниот извор на еманципација на жените по Втората светска војна за списанието „Македонка“ кое се надоврзува на истражувањата во 70- те години на историчарката Вера Весковиќ Вангели…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

(Видео) Македонецот Сатја Грабулоски – Swithadot направи специјални патики претставени на шоуто НБА на ТНТ

октомври 28, 2022

Сатја Грабулоски и неговиот тим преку брендот Swithadot направија патики за познатиот спортски и кошаркарски коментатор Ерни Џонсон, кои беа претставени на шоуто НБА на ТНТ и предизвикаа воодушевување…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Boksy.mk – Првата детска апликација за читање и слушање книги во Македонија!

октомври 27, 2022

Како да ги поттикнете децата да читаат повеќе книги, а времето поминато пред екраните на мобилните уреди да биде корисно, едукативно и забавно? Од компанијата Ретинг објавија дека ја…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Први фотографии од забавниот парк на Студио Гибли

октомври 27, 2022

Нови фотографии од забавниот парк на Студио Гибли кој треба да се отвори на 1 ноември во Нагоја, Јапонија ви даваат можност да ѕирнете во магичниот свет на Гибли…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Меѓуврсничкото насилство во училиштата како одраз на општеството

октомври 27, 2022

Како расте ќерка ми, така сè почесто се фаќам себеси како размислувам на тема меѓуврсничко насилство и што можам да направам за да ја едуцирам правилно да го распознава,…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

10 предлози за хорор серии на Нетфликс

октомври 26, 2022

За љубителите на добар хорор, предложуваме 10 серии кои дефинитивно ќе ве исплашат и ќе ви се допаднат. The Midnight Club Базирано на серијата книги од Кристофер Пајк оваа…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Уметност

Далибор Смилески, графички дизајнер – Настојувам моите дизајни да ги следат законите на естетиката

октомври 26, 2022

Велат дека професијата графички дизајнер ти дава можност да и даваш форма, боја иоблик на човечката интелигенција. Како платформа постојано се стремиме кон високаестетика и креативни, инспиративни луѓе, па…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Мајката (не) знае најдобро

октомври 20, 2022

Родовиот јаз во обврските околу грижата и воспитувањето на децата и малата, (скоро непостоечка) поддршка на мајките. Мајка сум. Не сакам да бидам дефинирана само по тоа, но факт…

Прочитајте повеќе

Во Уметност

Q&A со Дејвид Стоилковски-Молерај, уметник

октомври 19, 2022

Уметникот Дејвид Стоилковски @molerajj од Куманово стои зад голем број мурали нацртани низ Македонија и надвор од земјата, на пример култниот мурал во чест на стогодишнината од раѓањето на…

Прочитајте повеќе