Социјални медиуми

Месечни архиви

јуни 2020

Во Музика, Новости

Ámika: Етно или world музиката ми е предизвик да ја плетам со модерен електронски звук

јуни 30, 2020

Ива Христовска, позната под уметничкото име Ámika веќе извесно време твори и прави музика од Холандија. Нејзината најнова песна Ayde е интересен спој на различни музички жанрови и елементи…

Прочитајте повеќе

Во Видео, Новости, Убавина

Направете си сами маска за лице

јуни 29, 2020

Денеска, заедно со Мариа и Бојан Чунде кои ја создадоа природната козметика Pura Perla ви предлагаме рецепт за како најлесно да си направите маска за лице со едноставни состојки…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Уметница на неделата – Симона Манчева

јуни 29, 2020

Симона Манчева е визуелна уметница од Кавадарци со магистерски студии на Факултетот за ликовни уметности во Скопје. Учествувала на повеќе групни изложби и фестивали меѓу кои: „the view from…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Good Food со Кокарче – Плочки од замрзнат јогурт со ф’стаци и брусница

јуни 26, 2020

Освежете се овие топли денови со плочките од замрзнат јогурт од @kokarche. Замрзнат јогурт (или популарно наречен fro-yo) се јавува на комерцијалниот пазар во САД во 1970-тите години и…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Фотограф на неделата – Фуркан Идризи

јуни 24, 2020

Скопје изгледа преубаво низ фотографиите на Фуркан Идризи. За студентот по стоматологија, фотографијата е хоби, но игра голема улога во неговиот живот. „Фотографиите не се прават само со нашите…

Прочитајте повеќе

Во Уметност

Шарени портрети на улични продавачи

јуни 21, 2020

Фотографката Loes Heerink, секојдневните улични сцени ги претвара во прекрасни фотографии, а тоа го докажува со серијата фотографии од улиците на градот Ханој. Секое утро во 4 часот, продавачите…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Good Food со Кокарче – Панзанела мозаик со лубеница и фета

јуни 19, 2020

Овојпат @kokarche ни прати рецепт за преубава летна освежителна салата. Панзанела (Panzanella) е вид на салата која потекнува од областа Тоскана во Италија. Настанала во обид да се искористи…

Прочитајте повеќе

Купете го новото електронско издание на
Портрет Магазин