Социјални медиуми

Месечни архиви

јули 2023

Во Живот и Култура

Како Европа сè повеќе ги користи културата и уметноста за да ги третира проблемите со менталното здравје?

јули 31, 2023

Сè поголем број на инцијативи низ Европа го користат пристапот до различните уметности како алатка за да се подобри општото ментално здравје на луѓето и нивната благосостојба покрај класичниот…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

33 краткометражни филмови ќе бидат прикажани на „Галичник филм фестивал“

јули 31, 2023

Во Галичник од 4 до 6 август ќе се одржува „Галичник Филм Фестивал“ со прикажување на разновиден избор на филмови од светската кинематографија, работилници и мастер класови. Фестивалот полека,…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Праисториска населба на брегот на Охридското езеро е можеби најстарото живеалиште во Европа

јули 31, 2023

Во две одделни експедиции на брегот на Охридското Езеро, албанските и странските археолози можеби се сретнале со најстарите познати живеалишта на континентот, пренесува „Балкан Инсајт“. Адријан Анастаси, албански подводен…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Моника Бошковска – „Потребни се неопходни промени за атлетите од Специјалната олимпијада да можат да се чувствуваат како еднаков дел од нашето општество“

јули 31, 2023

Моника Бошковска е звучно име од македонскиот бизнис-сектор, маркетинг-директор на една од најреномираните компании за пневматици и зад себе има големо искуство и организациски способности. Од неодамна таа прифати…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Мода

Рисима Рисимкин – „Откривањето на можностите е највозбудливата цел на секое човечко битие“

јули 31, 2023

Деканка на Филмската академија, Катедра за современ танц при Универзитетот „Гоце Делчев“ Рисима Рисимкин е вистинска инспирација за тоа како танцовата сцена во Македонија може да биде успешна, да…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Заврши глобалното затоплување, почна ерата на глобално вриење, предупредуваат од Обединетите Нации

јули 28, 2023

Генералниот секретар на Обединетите Нации Антонио Гутиереш на прес конференција вчера изјави дека научниците потврдиле дека јули е најтоплиот месец во светски рамки досега. „Ерата на глобално затоплување заврши,…

Прочитајте повеќе

Во Уметност

Слободан Ристовски, тату-артист – Тетовирањето е процес на постојано учење и надградување 

јули 28, 2023

Тетовирањето е уметност што бара посебен вид креативност, подготвеност и услови за работа. Како изгледа секојдневието на еден тату-артист, поразговаравме со Слободан Ристовски, кој многу години е дел од…

Прочитајте повеќе

Во Убавина

Луксузниот бренд Kilian Paris – Хармонија на емоции и единствени мирисни ноти

јули 28, 2023

Овој бренд, основан од страна на Kilian Hennessy, наследникот на познатото семејство кое го произведува познатиот коњак Hennessy, ни носи извонредно богатство на ароматични доживувања низ мирисите кои се…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Промовирана нова поштенска марка „Скопје се сеќава 1963 – 2023“

јули 27, 2023

Програмата за развој на Обединетите нации во партнерство со АД Пошта на Северна Македонија денес ја промовираше новата поштенска марка „Скопје се сеќава 1963 – 2023“ издадена по повод…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Q&A со Агнеса Чаволи

јули 27, 2023

Очигледно е дека креативноста постојано ви поставува нови предизвици и го проширува вашето поле на интерес во музиката, дизајнот, новинарството. Што ве исполнува најмногу и каде се чувствувате најслободна?…

Прочитајте повеќе