Социјални медиуми

Месечни архиви

февруари 2023

Во Музика, Новости

Викендов во Скопје – 2 години од основањето на „Терапија“

февруари 23, 2023

Во клубот „Минус еден“ во Скопје, во петок (24.2.2023), ќе се одржи журка по повод 2 години од основањето на музичката платформа „Терапија“, со DJ артистите Ивана Драгшиќ, Тијана Т. и Uran B.  Платформата „Терапија“…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Заштитата на мајчиниот јазик преку литература – фокус на дебатата во Europe House

февруари 23, 2023

Заштитата и промоцијата на мајчиниот јазик преку литературата беше темата на втората дебата од серијалот „#Culture Talks”, што ја организираше Europe House во Скопје. На дебатата, која се одржа по…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Евростат: Македонците над просекот според познавањето странски јазици

февруари 23, 2023

Македонија е над европскиот просек според познавањето странски јазици. Во земјава јазик различен од мајчиниот зборуваат 68,3 отсто од граѓаните. Генерално, Европејците се доста добри во јазиците: околу 65…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Убавина

Промоција на парфемот Nolita, Bond No9 во парфимерија Belodore

февруари 20, 2023

Со мирисна сензација низ воздухот, слатки и бакнежи распослани насекаде, Nolita, Bond No9 ни приреди одлична атмосфера за Денот на Вљубените. Во парфимеријата Belodore, се запознавме со дамската нота…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости, Уметност

Филмот „All Quiet On The Western Front“ со голема победа на наградите БАФТА

февруари 20, 2023

Вчера се одржа 76. доделување на филмските награди на Британската академија за филм и телевизија – БАФТА. Свечената церемонија се одржа во една од најпрестижните сали во светот – Ројал…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Реакција на Хелсиншкиот комитет за влогот на Стефан Лазаров – „Интервјуто е колективен, општествен пораз и реален приказ за тоа како ги третираме жените жртви на насилство“

февруари 19, 2023

Хелсиншкиот комитет за човекови права се огласи по неодамна објавеното интервју од влогерот и инфлуенсер познат за младите, Стефан Лазаров со неговиот гостин, новинарот Драган Павловиќ- Латас. „Неодамна објавеното…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Шпанија усвои прв закон во Европа за платено менструално отсуство

февруари 17, 2023

Во Шпанија вчера за прв пат во Европа беше усвоен закон со кој им се дозволува на оние со особено болни менструации да земат платено менструално отсуство од работа, јавува Евроњуз, пренесува…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Не сме безбедни ни дома, ни надвор – Се одржа протест пред МВР против родово базираното насилство

февруари 17, 2023

Под мотото „Не сме безбедни“, граѓани и активисти се собраа денес на протест пред МВР за да им изразат поддршка на жртвите на родово и сексуално базирано насилство и…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Новинарски протест: Солидарно до поголеми права за медиумските работници

февруари 17, 2023

„Навредата кон новинарите е потценување на граѓаните“, „Работиме за граѓаните, не за политичарите“, „Ако ја ограничите нашата слобода, ја загрозувате вашата“, „Без локални медиуми вистината не е целосна“, се…

Прочитајте повеќе

Во Новости

„Нетфликс“ ја намали цената за претплата во Македонија

февруари 15, 2023

„Нетфликс“ ги намали цените во Македонија, Хрватска, Словенија, Босна и Херцеговина, Србија, Албанија, Словачка и во Бугарија. Основниот пакет сега изнесува 4,99 евра (наместо 7,99 евра), стандардниот чини 7,99…

Прочитајте повеќе