Социјални медиуми

Во Уметност

„Добро. Подобро, чисто!“ – презентација на уметнички проект на Лидија Пајевиќ и Крунислав Стојановски

февруари 3, 2023

КСП Центар Јадро во рамките на новиот проект Arts Hub кој ќе се реализира во приодот 2023/24 година, започнува со серијата презентации и разговори со уметници од локалната уметничка…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости, Уметност

Маја Јаневска Илиева за нејзиниот татко Живко Јаневски, доајен на македонската фотографија

февруари 2, 2023

Во декември минатата година, сто и десет дигитално испечатени фотографии од фоторепортерот и доајен на македонската фотографија Живко Јаневски (1940 – 2000) беа изложени во Културно-информативниот центар во Скопје,…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Перформанс и предавање на уметницата Дилејн Ле Бас во МСУ – Скопје          

јануари 31, 2023

Утревечер, на 1 февруари, во 20 часот, во Музејот на современата уметност – Скопје предавање и перформанс ќе одржи британската уметница Дилејн Ле Бас. Разговорот со неа ќе го…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Уметност

Ивана Балабанова – „Танц.Трансформатор“, можност за соработка со локални танчари и интернационални кореографи

јануари 23, 2023

Ивана Балабанова е сопственик и уметнички директор на „Битрикс културен центар“, каде што во изминатите петнаесет години го реализира најголемиот дел од својата работа и создава голем број платформи…

Прочитајте повеќе

Во Уметност

Христина Иваноска, уметница – „Историјата на жените и нивните форми на здружување и отпор кај нас се заборавени или маргинализирани“

јануари 18, 2023

Во Музејот на Македонија пред два месеци беа изложени последните дела на уметницата Христина Иваноска, која секогаш преку својата уметност и обемните истражувања, перформанси, техники и инсталации давала глас…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Изложбата „Сè што ни е заедничко“ од МСУ се најде на познатата светска платформа Frieze за современa уметност

јануари 16, 2023

Изложбата „Сè што ни е заедничко“ (Sa so si amenge jekhethane/All That We Have in Common) е организирана во рамки на 14. Европско номадско биенале за современа уметност –…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости, Уметност

На денешен ден е основана Timely Comics – компанијата позади стриповите Марвел

јануари 12, 2023

Во 1939 година издавачот на стрипови Мартин Гудман го забележа растот на популарноста на стриповите и на насловите со суперхерои и реши да основа своја публикација за стрипови. Гудман…

Прочитајте повеќе

Во Уметност

(Галерија) Неверојатни победнички фотографии на натпреварот „Фотографии одблизу“ од 2022 година

јануари 12, 2023

Натпреварот „Фотографија одблизу“ (CUPOTY) за фотографии од крупен план, микро и макрофотографии, ги објави победниците за 2022 година. Од 9.000 пријавени од 53 земји, првата награда ја зема фотографката…

Прочитајте повеќе

Во Уметност

Мартин Митровски, графички дизајнер – „Во моите дизајни се трудам да најдам баланс или паралела помеѓу нешто брутално, реално, комично и искрено“

јануари 12, 2023

Дизајнерот Мартин Митровски почнал да црта уште во основното училиште, најчесто на клупи и корици од тетратки, цртал кошаркари и карикатури од наставници, соученици и другари. Подоцна, ги насочил…

Прочитајте повеќе

Купете го новото електронско издание на
Портрет Магазин