Социјални медиуми

Месечни архиви

февруари 2021

Во Живот и Култура

Со Филип Јосифовски за несреќата, повредата на вратниот пршлен и позитивниот и упорен дух да се поместат границите

февруари 26, 2021

„Несреќата буквално ми го промени животот и моите вредности засекогаш, но верувам дека со напорна работа ќе се вратам уште повеќе“. Позитивата на Филип и во најтешките моменти кога…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

PMGJAZZ со три концерти во живо во МКЦ

февруари 25, 2021

Дискографската куќа „ПМГЏЕЗ“, во Младинскиот културен центар, ќе реализира серија од три концерти во живо на македонска џез музика и современа класика. „ПМГЏЕЗ“ се враќа со серија концерти во живо,…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Ден за танц- слободен стил со Мелани Монева

февруари 23, 2021

Оваа година повеќе од било кога ни треба слобода, инспирација и истрајност. Затоа со голема радост решивме оваа рубрика да биде посветена на луѓе, вљубеници во танцот и нивните…

Прочитајте повеќе

Во Уметност

Српска уметница црта прекрасни уметнички дела со вино

февруари 20, 2021

Виното беше неизбежен дел од нашето карантинско секојдневие и барем малку ни ги олесни тешките денови. Но дали сте знаеле дека со вино може да се нацртаат прекрасни уметнички…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Ника Гавровска – „Бел“ е приказна за безрезервна љубов, онаа што не е условена од времето, просторот и обликот

февруари 19, 2021

Ника Гавровска е писателка и сопственичка на издавачката куќа „Гаврош“, спој на креативното, но ненаметливо секојдневие, кое на многу суптилен начин го привлекува вниманието на љубителите на книгата. Нејзината…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

„Другата страна“ – македонски семеен филм за децата кои се принудени да пораснат пребрзо

февруари 19, 2021

Младинската продукција „Марви“ го претставува својот нов проект, долгометражниот филм „Другата Страна“ кој ќе се емитува премиерно од 6 март во Cineplexx, a светската премиера ќе биде во Канада.…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Итно преземање мерки за расчистување на случајот „Јавна соба“ и заштита на жртвите на родово засновано насилство

февруари 17, 2021

Платформата за родова еднаквост денес одржа прес-конференција на која упати барања до Министерството за внатрешни работи за конечно разрешување на случајот Јавна соба и доследно пружање на заштита на…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Сексуално образование – табуизирано во македонското општество, а неопходно за младите

февруари 15, 2021

Сеопфатното сексуално образование со години се провлекува како неопходна тема, која поставува многу прашања и дава многу одговори, но некако е „застрашувачка“, „срамна“, табу тема на македонското општество. По…

Прочитајте повеќе