Социјални медиуми

Месечни архиви

август 2020

Во Живот и Култура

Драгана Гунин за искуството од проектот „Приказни кои треба да ги слушнете“ со студентки уценувани и вознемирувани од професори

август 31, 2020

 „Најчестата предрасуда со која јас се соочив додека работев, интервјуирав и собирав приказни е дека самите студентки одобруваат вакви однесувања“ Со режисерката и психолог Драгана Гунин поразговаравме околу темата…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Викенд на гордоста – Скопје 2020 „Суров оптимизам“

август 31, 2020

Викендот на гордоста во Скопје годинава се одржува по осми пат, а неговата цел е да создаде простор за презентирање и промовирање на ненормативните форми на светообразување или, со…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

„Културолошка инцијатива 5 до 12“ – проект што културно го „размрда“ Охрид

август 30, 2020

Дечките од „Културолошка иницијатива 5 до 12“ летово навистина го претставија Охрид на поинаков начин преку интересните и алтернативни културни настани. Идејата која тлеела скоро две години успеа да…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Инспиративни профили на „Инстаграм“ за креативни идеи на ентериери

август 29, 2020

Независно дали барате инспирација за уредување и преуредување на домот или едноставно ве привлекуваат убави ентериери, ви предложуваме неколку профили на „Инстаграм“ што вреди да ги следите. 1. Alyssa…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Good Food со Кокарче – Ролнички со песто и домати

август 29, 2020

Работата со тесто и подготовката на домашни пецива не бара секогаш голема вештина или искуство. Овој рецепт за ролнички  или полжавчиња (како што децата преферираат да ги наречат) се…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Вечерва јубилејно десетто издание на „Здраво Млади“

август 27, 2020

Во паркот на МКЦ вечерва од 20 часот ќе се одржи десеттото издание на „Здраво Млади“. „Поминавме 9 лета заедно слушајќи ги најактуелните имиња на прогресивната музичката сцена, а…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Мода

Најава за новата колекција на македонскиот бренд OX

август 26, 2020

OX e контракултурен, anti-fashion бренд за облека кој создава во подземјето, со цел да влијае, да акцентира, да провоцира и да едуцира. Одметник со специфична естетика, инспириран од хип-хопот,…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

„Самоглас“ – првата платформа за аудио книги на македонски јазик

август 25, 2020

Васко Костовски, Ангела Стојановска и Христијан Поп-Симонов, основачи на „Флуктус“ (здружението кое работи на „Самоглас“) за платформата за аудио книги  на македонски јазик, велат дека кога завршиле факултет сакале…

Прочитајте повеќе