Социјални медиуми

Месечни архиви

декември 2020

Во Мода, Новости

Олгица Ѓоргиева, модна дизајнерка – „Време е за нови модни предизвици“

декември 29, 2020

Олгица Ѓоргиева со години работи на градење на својот моден бренд кој веќе е  препознатлив, успешен и е синоним за квалитет и успех. Таа оваа година започна нова приказна,…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Двојнa експлозија од вкусови со десертот Double Choco

декември 29, 2020

Светло и темно, црно и бело се класичен пример на спротивности, освен се разбира кога зборуваме за чоколадо. Во тој случај чоколаден и бел крем се вистинско уживање и…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

МЕЛЕЕМ – „Нашата реалност се сведува на згради коишто немаат однос со улицата и јавниот простор“

декември 29, 2020

Пред неколку години во Скопје и во други градови низ Македонија почнаа да „никнуваат“ урбани интервенции, како на пример во студентскиот дом „Пелагонија“,  како и во Штип, во Битола,…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Премиера на претставата „Последната лента на Крап“

декември 28, 2020

На 30 декември на малата сцена во МНТ со почеток во 12:00 премиерно ќе биде одиграна монодрамата „Последната лента на Крап“ од Семјуел Бекет, а во изведба, режија и…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Музика

МКЦ ќе работи и за Нова година!

декември 28, 2020

Од Младинскиот културен центар објавуваат дека за Нова година ќе пренесуваат посебна програма под слоганот „Чао 2020“. Новогодишната програма ќе се емитува на 31 декември 2020 со почеток во…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Лава мафин за неодолив вкус на течен чоколаден крем

декември 28, 2020

Лава колачот е популарен десерт, комбинација од чоколадна торта и суфле. Неговото име доаѓа од стопеното чоколадо во срцето на колачот, а историјата покажува две битки над потеклото на…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Tijana T и Nino Flooder на првиот видео стрим на „Терапија“

декември 24, 2020

Платформата „Терапија“ чија цел е креирање на простор за развој на независна културна и клупска сцена, ги отвoра виртуелните врати и го најавува својот прв видео стрим директно од…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Засладете ги празничните моменти со Dolcela премиум пудинзите

декември 24, 2020

Денешните модерни десерти се екстра кремасти, софистицирани, со иновативни вкусови и комбинации на вкусови, раскошни и нежни, токму како премиум пудинзите од Dolcela: пудинг од темно чоколадо, пудинг нугат…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

{Рецензија} „Пластична куќа“ во режија на Алисон Чорн – Самотија како терапија

декември 23, 2020

Во соработка со „Гледај.мк“ „Начинот на кој режисерката се изразува, преку низата еднолични и репетитивни кадри (во кои главниот протагонист е токму нејзиниот лик кој ретко менува израз), може…

Прочитајте повеќе