Социјални медиуми

Месечни архиви

февруари 2022

Во Живот и Култура

Моќта на подарувањето за себе

февруари 24, 2022

Зошто стереотипната навика да се подарува само на родендени и празнични датуми е нормална и очекувана состојба? Подарокот најчесто се поврзува со нешто кое го купуваме за да се…

Прочитајте повеќе

Во Музика

Матеј Џајковски со своја песна во серијата Inventing Anna на Netflix

февруари 22, 2022

Македонскиот музички продуцент Матеј Џајковски, кој одамна работи во Лос Анџелес и има повеќе успешни проекти во соработка со едни од најдобрите светски артисти како John Legend, Matt Sorrum…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Ризик и превенција на рак на дојки

февруари 18, 2022

Ревидираните упатства за мамографија, предупредувачките совети и давателите на услуги кои нудат различни препораки, креираа кај многу жени недоумица и направија да се прашуваат како најдобро да управуваат со здравјето на своите гради. Кога и дали да се…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Травертин, винтиџ, органски форми и посилни бои во дизајнирањето на домот

февруари 17, 2022

На почетокот на новата година многу дизајнери прават избор на трендови во уредувањето кои сметаат дека ќе преовладуваат во периодот што следи. Од Ателје Проектинг ни испратија избор на…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Убавина

Помазна кожа околу очите со кремот Smart Clinical на Clinique

февруари 17, 2022

Кожата околу очите e почувствителна и поподложна на создавање на линии и брчки поради надворешните влијанија на лицето и секојдневните микро движења со што се губи природниот колаген. Smart…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Вања Штркова, илустраторка и графичка дизајнерка – „Не можам да си го замислам животот без ерупција на бои“

февруари 15, 2022

Вања Штркова (@shtrkova_illustrations) е илустраторка и графичка дизајнерка која со својата креативна енергија создава прекрасни илустрации. Со неа поразговаравме за уметноста, за нејзината инспирација и за тоа што ѝ…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Проф. д-р. Ана Фрицханд – Менталното здравје на мажите и жените во пандемијата на Ковид 19

февруари 15, 2022

Менталното здравје, како што е дефинирано од Светската здравствена организација (СЗО), претставува добросостојба во која поединецот го реализира својот потенцијал, може да се справи со оптималниот стрес во животот,…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

June, македонскиот инди-поп бенд, го подготвува четвртиот албум

февруари 11, 2022

„Досегашните албуми се еден приказ на музичката еволуција на бендот како и неговото созревање“ Кога излегоа пред неколку години песните на бендот „Џун“ нè освоија од прва поради свежиот,…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Премиера на „Обичната Ели“ пред македонската публика

февруари 11, 2022

Во недела, на 13 февруари 2022, во киното Фросина ќе се одржи премиерно прикажување на краткометражниот игран филм „Обичната Ели“, по сценарио и во режија на Лавинија Софрониевска, а…

Прочитајте повеќе

Во Новости

DustMagnet за дом без прашина

февруари 10, 2022

Прашината е насекаде околу нас, во воздухот, на површините, на подот. Настанува бидејќи сите материјали се распаѓаат и притоа ослободуваат микрочестици видливи и невидливи за човечкото око. Потеклото на…

Прочитајте повеќе