Социјални медиуми

Месечни архиви

мај 2024

Во Живот и Култура

Постојана и посветена женска поддршка: одржано првото HalkMatinèe во организација на Халкбанк

мај 18, 2024

Во исклучително мотивирачка и позитивна атмосфера и со стотици присутни се одржапрвата забава HalkMatinèe што помина во знакот на поддршка на женската финансисканезависност и рамноправност.„Three Kitchen & Bar“ беше…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Секој маж може да стане родител, но не може секој да биде ТАТО

мај 17, 2024

Родителството, несомнено, е најважната и најубавата животна улога, проследена со голем број предизвици со кои се соочуваат мајките и татковците од раѓањето на бебето. Таа улога е толку драгоцена…

Прочитајте повеќе

Во Мода

Oтворена 52 Концепт – продавницата што ја редефинира високата мода

мај 17, 2024

Новоотворената 52 concept store во трговскиот центар Рамстор во Скопје е комбинацијa на врвни брендови и исклучителен дизајн со кои се влегува во светот на луксузната мода и креативните иновации. Овој внимателно создаден простор ги обединува најпрестижните имиња во модната индустрија, поставувајќи…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Македонскиот краток филм „Мала шега“ влезе во официјална селекција на престижен филмски фестивал во Данска

мај 15, 2024

Македонскиот краткометражен филм „Мала шега“ кој беше во конкуренција со 4140 кратки филмови од светот влезе во официјална селекција на престижниот филмски фестивал во Оденсе, Данска. Во официјалната селекција влегоа…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Моника Зец Медуњанин-Најважната лекција што ја научив од моите деца е свесно да го живеам животот

мај 15, 2024

Родителите играат клучна улога во обликувањето на навиките и изборот на животниот стил на нивните деца. Со тоа што им даваат приоритет на сопственото здравје и благосостојба, родителите даваат…

Прочитајте повеќе

Во Убавина

Фросина Петковиќ – Континуирана грижа за кожата е подобра од секој филтер

мај 14, 2024

Фросина Пeтковиќ зад себе има долгогодишно искуство во современата нега на кожа. Нејзиниот козметички салон Perfect Line, кој постои од 2007 година, прерасна во вистински центар за убавина, каде…

Прочитајте повеќе

Во Убавина

Queen of Silk-нов парфем на House of Creed инспириран од безвременската убавина  на свилата

мај 14, 2024

House of Creed со задоволство го најавува своето најново издание во парфемското портфолио, Queen of Silk, кое е лансирано во мај2024.  Queen of Silk го отелотворува раскошниот сјај и етеричнатамекост на свилата,…

Прочитајте повеќе

Во Музика

Промоција на новите песна и спот на македонската група Пеперминт на јапонски јазик: “Minna Aishiteru” („Сите ги сакам“) 

мај 13, 2024

На 16 мај, со почеток во 20 часот, во пабот Drunken Monkeyes ќе се одржи промоција на новите песна и спот на македонската рок група Пеперминт.  Нивната најнова песна…

Прочитајте повеќе

Во Новости

РФМ:Благодарност до македонската ракометна јавност

мај 13, 2024

Македонската сениорска ракометна репрезентација победи во бараж пресметката со Фарски Острови и со тоа обезбеди учество на Светското првенство кое во 2025 година ќе се одржи во три земји-Хрватска,…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

УМЕТНОСТА НА БАВНОТО ЖИВЕЕЊЕ: исполнетост наместо зафатеност

мај 10, 2024

Бавно живеење (Slow living) е дел од пошироко „slow” движење кое започнало во осумдесетиоте години во Италија. Соочен со отворањето на McDonald’s во Рим, Италијанецот Карло Петрини и група…

Прочитајте повеќе