Социјални медиуми

Месечни архиви

октомври 2023

Во Мода

Издржливите и меки хулахопки на АПРИЛ22

октомври 30, 2023

Веќе сте запознати со нашите соработници, брендот АПРИЛ22, за иновативни биоразградливи хулахопки. Многумина од вас решивте да ги пробате и да ги купите нивните еколошки производи откога дознавте за…

Прочитајте повеќе

Во Некатегоризирано, Новости

Трошочно изводливо решение – Светот се врти кон автомобилите на електричен погон

октомври 30, 2023

Сите ние имаме право на здрава животна средина, во која ќе живееме поквалитетно, подобро и посреќно, а тоа можеме многу едноставно да го постигнеме доколку воведеме здрави, одржливи и…

Прочитајте повеќе

Во Здравје

Како витамините се поврзани со нашата физичка активност

октомври 27, 2023

Во сите препораки на најголемите здравствени организации, редовната физичка активност е базична препорака, неопходна за превенција од многу хронични болести, како срцеви заболувања, дијабетис, висок притисок и сл. Кога…

Прочитајте повеќе

Во Убавина

Брендот Belodore го слави својот трет роденден- Три години раст, иновација и успеси!

октомври 25, 2023

Приказната за брендот Belodore започнува во самото срце на Унгарија – Будимпешта. Инспириран од снагата и убавината на дури два града чии сличности и разлики се преплетуваат во хармонија,…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Вечерва промоција на книгата „Во хаосот радост“ на Калиа Димитрова

октомври 20, 2023

Поетската книга „Во хаосот радост“ од авторката Калиа Димитрова ќе биде промовирана во петок, 20ти октомври, во барот Бруталиск. Настанот ќе започне во 20:00 часот, а за книгата со…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Отворање на изложба “ПОРТРЕТ НА КРАЛОТ АЛКОХОЛ” на Соња Ставрова

октомври 20, 2023

Вечерва во 20 часот, на тајна локација во Младинскиот културен центар ќе биде отворена изложбата “Портрет на Кралот Алкохол” на младата талентирана фотографка и уметница Соња Ставрова. „Портрет на…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Справување со дигиталното родово базирано насилство преку акција и солидарност заедно со Мрежа Стела

октомври 19, 2023

Дигиталниот напредок, иако е трансформативен за многу сектори, со себе носи и предизвици како дигиталното насилство. Македонија, и покрај нејзиниот напредок во родовата еднаквост – со неодамнешна оценка од…

Прочитајте повеќе

Во Мода

КОЛЕКЦИЈАТА НА „ЛУДУС“ МЕЃУ НАЈДОБРИТЕ СПОРЕД ПРЕСТИЖНИОТ МАГАЗИН „ФОРБС“

октомври 19, 2023

На 5. октомври македонскиот моден бренд „Лудус“ ја претстави новата колекција за пролет-лето 2024 година на Љубљанската модна недела, по покана на организаторите на настанот. Овој пат, модната недела…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Во сабота се одржува првиот базар на мали еколошки бизниси

октомври 19, 2023

На 21ви октомври во организација на Здружението за еколошка едукација и одржливо живеење Yes for Less и Јуроп хаус Скопје ќе се одржи првиот базар на мали еколошки бизниси…

Прочитајте повеќе

Во Мода

Април22: еко, модерно и храбро на модна писта

октомври 18, 2023

Април22, водечкиот бренд познат по своите биоразградливи хулахопки, го раздвижи Дебар Маало со спектакуларната ноќ на модната писта на 15 октомври во Casa bar. На настанот Fashion Night на…

Прочитајте повеќе