Социјални медиуми

Месечни архиви

декември 2021

Во Живот и Култура, Новости

Архитектура и дизајн – 10 идеи за промени на домот во новата година

декември 27, 2021

На чекор до новата година, спремни сме да ги запаметиме убавите моменти од старата, да ги врамиме во сеќавањата, а да се ослободиме однеубавите со надеж за подобра нова…

Прочитајте повеќе

Во Мода, Новости

Моден едиторијал – THE BOSS SHE WANTS

декември 24, 2021

Тоа што го сака за него, е тоа што го сака за себе! Автентичен став, елеганција, самоувереност, сензуалност, смелост… Со еден збор: BOSS! MY:TIME со уникатна кампања посветена на последниот…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Истражување на Радио МОФ: Крпен живот без документи

декември 23, 2021

Го објавуваме делумно истражувањето за лицата без документи со дозвола од редакцијата на Радио Моф и авторките Ивана Смилевска и Емилија Петревска. Лицата без документи се на маргините, немаат…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Горјан Јовановски – „Скопје е мој дом, и секогаш ќе сакам да го подобрувам“

декември 23, 2021

Горјан го знаеме дека постојано вложува и се труди да го направи Скопје позелено и почисто и преку разни идеи, кампањи, проекти, иницијативи го подобрува животот на Скопјани. Дел…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

„Сестри“ прв македонски филм што ќе се прикажува од петок на „Нетфликс“

декември 22, 2021

Филмот „Сестри“ на младата режисерка Дина Дума е првиот македонски филм што ќе се прикажува на „Нетфликс“ почнувајќи од овој петок. Оваа информациј ја потврди Дума за fakulteti.mk. Филмот…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

(Видео) „Убав ден“ нова песна на Дина Јашари во соработка со Дуке Бојаџиев

декември 22, 2021

„Убав ден“ е една нова музичка соработка помеѓу Дина Јашари и Дуке Бојаџиев. Позади текстот и музиката стои Дина, додека аранжманот, снимањето, миксот и мастерингот се на Дуке. Снимена…

Прочитајте повеќе

Во Мода, Новости

Модни приказни – проект за модна литература од дизајнерите Тошева и Ефтимов

декември 21, 2021

Во услови на недостаток на стручна литература по моден дизајн на македонски јазик ниту понов медиум кој би информирал, едуцирал и би ја доближил модата до сите, модните дизајнери…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Молчењето за насилство мора да се прекине!

декември 20, 2021

Системската поддршка, правните механизми и едукацијата се клучни против родово базираното насилство Насилството врз жени и девојчиња не смее да се премолчува, да се пика под тепих, да биде…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Skopski Groove со прослава за четвртиот роденден

декември 16, 2021

После скоро две години пауза од настани во живо, „Скопски Грув“ се враќа со прослава на четвртата година од постоењето. Забавата е закажана за оваа сабота, 18.12, со почеток…

Прочитајте повеќе

Во Новости

“МОТОЦЕНТАР ГАЛЕРИЈА” СО ЛОКАЦИЈА ВО “СКОПЈЕ ИСТ ГЕЈТ“ ОФИЦИЈАЛНО ЗАПОЧНА СО РАБОТА

декември 16, 2021

Деветтата продажно-сервисна точка на “Мотоцентар“, именувана како “Мотоцентар Галерија” со локација во трговскиот центар “Скопје Ист Гејт“, официјално започна со работа. На посетителите сега им се овозможува да закажат…

Прочитајте повеќе