Социјални медиуми

Месечни архиви

ноември 2021

Во Живот и Култура, Новости, Уметност

„Демократии / Реализам“ изложба на Артур Жмијевски во МСУ

ноември 30, 2021

На 1 декември 2021 година (среда) во 20 часот во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена самостојна изложба „Демократии / Реализам“ (Democracies / Realism) на реномираниот…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Протест пред ОЈО за (не)постапувањето на обвинителството за нападите на ЛГБТИ активистите

ноември 29, 2021

Националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ)  денеска одржа прес конференција и протест за (не)постапувањето на Основното јавното обвинителство за нападите врз ЛГБТИ активистите. Повод за денешниот протест пред…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Прв роденден на креативната платформа Терапија

ноември 29, 2021

Терапија платформата чија цел е креирање на простор за развој на независна културна и клупска сцена, прославува прв роденден! Изминатава година понуди квалитетен звук, прилагоден на новите пандемски услови,…

Прочитајте повеќе

Во Видео, Живот и Култура, Новости

(Видео) Норвешката божиќна реклама посветена на правата на ЛГБТИ+ заедницата

ноември 29, 2021

Божиќна реклама објавена од норвешката национална пошта предизвика многу емоционални реакции и многумина ја нарекуваат најдобрата празнична реклама за годинава. Рекламата на Posten потсетува на популарната романтична комедија „Кога…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Светски познатата „Авганистанска девојка“ од насловната страница на National Geographic евакуирана во Италија

ноември 28, 2021

Девојчето од Авганистан со големите зелени очи, кое стана познато по насловната страница на магазинот National Geographic во 1985 година, доби статус на бегалка во Италија, изјави италијанската влада…

Прочитајте повеќе

Во Музика

Дина Јашари – „Кога си тажен, направи нешто од тагата, запиши ја, за радоста што ќе дојде да биде уште поголема“

ноември 27, 2021

Дина Јашари е еден од најинтересните ликови и еден од најубавите гласови кои во последно време се појавиле на македонската музичка сцена. Девојка која со многу љубов и желба…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Почувствувај го гламурот на House of Gucci со Damiani ексклузивно во Божиновски часовници и накит

ноември 26, 2021

Пред да го изгледате House of Gucci почувствувајте го неговиот гламур во живо. Оваа неповторлива можност ќе ја имате доколку го посетите бутикот на Божиновски на ул. Македонија и…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Катерина Габунија – „Човек лав-стори“ е филм за љубовта во старо Скопје со која гледачот ќе се соживее

ноември 26, 2021

Премиерата на третиот дел од филмот „Тајните архиви на градот: Човек-лав стори“ ќе биде на 30 ти ноември во 20 часот во Кинотеката на Македонија. Катерина Габунија, авторка и…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Над 40 филмови достапни за бесплатно гледање онлајн на 12-от „Мобил фестивал“

ноември 25, 2021

Четириесет и еден филм од 27 земји ја чинат програмата на годинaшното 12-то издание на Интернационалниот фестивал за филмови снимени со мобилен телефон „Мобил фестивал“. Фестивалот ќе се одржува…

Прочитајте повеќе