Социјални медиуми

Во Музика, Новости

Свежа македонска музика – 4 бендови за кои треба да знаете

јануари 26, 2023

Red18 Red18 е нов скопски авторски музички бенд. Бендот нема музички ограничувања во однос на жанровите, па едноставно создава музика која би им се допаднала на слушателите. Првиот сингл…

Прочитајте повеќе

Во Музика

Дарко Андонов, DJ Irie Scratch – Сакаме да создадеме уникатно искуство за сите посетители на нашите настани

јануари 17, 2023

Неодамна почна третата сезона на поткасти на радиошоуто „Пандамониум“, каде што разговарате за музиката и за културата, се обработуваат нови албуми и хип-хоп класици. Што претставува ова шоу за…

Прочитајте повеќе

Во Музика

Најдобрите 10 хип-хоп албуми за 2022 според Dazed Magazin

јануари 11, 2023

Извор: Dazed Magazine 2022 беше уште една успешна година за хип-хоп културата. Жанрот продолжува да биде исклучително актуелен и да претставува начин артистите да ги поместуваат границите и да…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Александар Гроздановски Herzel – „Клупската сцена кај нас се менува во микрочекори, но постојано и со нови иницијативи“

јануари 10, 2023

Со диџејот Александар Гроздановски Herzel, добропознат на македонската публика и на клупската сцена, поразговаравме за неговите почетоци, подготвувањето за еден диџеј-сет, настапите низ другите држави, но и за напредокот…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Музика, Новости

МКЦ слави 50 години со целодневна програма

декември 28, 2022

Со годишната програма по повод јубилејот 50 години МКЦ, Младинскиот културен центар денес напладне ги отвори своите врати за сите посетители, токму онака како што биле отворени во далечната…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Музика, Новости

„Таксират“ и „Д фестивал“ номинирани за најдобри фестивали во Европа

ноември 21, 2022

Од „Пасворд“ продукција известуваат дека музичките фестивали „Таксират“ и „Д Фестивал“ се во трка за „Европски фестивалски награди“ –  признание за музичките настани во Европа. И двата фестивали кои…

Прочитајте повеќе

Во Музика

Ема Попивода, концертна пијанистка – „Музичката фузија помеѓу класичниот и електронскиот звук носи нова свежина и нова публика“

ноември 15, 2022

Со концертната пијанистка Ема Попивода поразговаравме за нејзините најнови проекти, концертот „Суперсоник“ и следните авторските композиции, но и за предизвикот што го носи новиот спој помеѓу класичната и електронската…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Еми Ермилова, диџејка – „Сакам секој ден да сум подобра и поуспешна во тоа што го работам“

ноември 11, 2022

Еми Ермилова е една од најдобрите македонски диџејки, еминентно име од клупската сцена, вљубеничка во улична мода, дизајн и квалитетна музика. Поразговаравме со неа за нејзиното креативно секојдневие и…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Катерина Станишлевиќ Katerinha – „Берлин има некаков автопоетичен систем на креативно обновување“

ноември 9, 2022

Со Катерина Станишлевиќ, или Катериња, неколкупати сме зборувале и сме ја претставувале како артистка со голема креативна енергија и музички проекти што веднаш се препознаени по автентичниот звук. Без…

Прочитајте повеќе

Купете го новото електронско издание на
Портрет Магазин