Месечни архиви

ноември 2023

Во Некатегоризирано, Новости

Засадени 50.000 дрвја во Велешко,со акцијата за пошумување „Сончева Гора“

ноември 30, 2023

Во близина на езерото Младост, северно од Велес беа пошумени 23 хектари или 50.000 дрвја на државно земјиште. Над стотина волонтери од Скопје и Велес учествуваа во масовната еколошка…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Sip&Create. Skopje- место за креативно исклучување од секојдневието

ноември 29, 2023

Ако ви здодеа од обичните кафулиња и вообичаената рутина на излегување,Sip&Create.Skopje е идеално место за поинакво искуство. Ние разговавме со Ена Бендевска и Симона Георгиевска, сопственичките на ова ново,интересно…

Прочитајте повеќе

Во Мода

ДРЕД ТУР 23! – ЗИМСКО ИСКУСТВО НА ТРКАЛА!

ноември 29, 2023

Дред оди на тура! Ви ја носиме новата Дредпен зимска колекција поблиску до вас.Стартуваме во Струмица и Прилеп.Што да очекувате:● 4 нови дизајни на дуксери, јакни, ветровки (шушкавци),● 4…

Прочитајте повеќе

Во Некатегоризирано

Совршена оаза во срцето на Виена создадена само за вас – почувствувајте го волшепството на хотелот „Амаурис“

ноември 29, 2023

Совршена оаза во срцето на Виена создадена само за вас – почувствувајте го волшепството на хотелот „Амаурис“Виена, главниот град на Австрија е град што ги плете историјата, културата и…

Прочитајте повеќе

Во Уметност

„Гласна тишина“ – Прва самостојна изложба на Мартина Спасовска 

ноември 28, 2023

На 5ти декември, во 20 часот на Младински Културен Центар – Скопје ќе биде отворена изложбата ,,Гласна тишина” (Loud Silence) на Мартина Спасовска.    ,,Мартина Спасовска во нејзините дела почетно…

Прочитајте повеќе

Во Уметност

Тамара Котевска – Документарните филмови се силна врска со реалноста околу нас

ноември 26, 2023

„Тhe Walk“ е вториот документарен филм на режисерката Тамара Котевска, во кој личната приказна на едно девојче Амал од Сирија, кое престојува во бегалски камп во Англија, станува симбол…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

„The Language Blondie“-  неверојатен талент за совршен акцент на неколку странски јазици преку забавни и поучни видеа

ноември 23, 2023

Теона Сима е девојката која со совршен изговор говори неколку јазици, а нејзините видеа на „Инстаграм“ под името „The Language Blondie“ станаа вистинска инспирација за љубителите на лингвистиката. На…

Прочитајте повеќе

Во Убавина

L’Or de J’adore-Новиот парфем на Dior креиран од страна на парфумерот Франсис Куркџијан

ноември 22, 2023

Диор е поим што треба да се истражува и наследство што треба да се негува. Како и сите пред него кои го рекреирале легендарниот мирис, така и Франсис Куркџијан…

Прочитајте повеќе