Социјални медиуми

Во Уметност

„Неименувана“ – изложба на современи бајки за македонски хероини

април 14, 2024

Дојдете со нас во волшебниот свет на бајките и навезете во современите бајки за македонските хероини кои ги напишаа учесничките на работилницата за креативно пишување со млади „Неименувана“, која…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Нови изведби на перформансот „Мачката Елеонора“ на 15 и 16 април во МКЦ

април 12, 2024

Две нови изведби на перформансот „Мачката Елеонора“ на 15 и 16 април (понеделник и вторник) во 20 часот во МКЦ Клуб. Перформансот „Мачката Елеонора“ е развиен во рамки на…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Ирина Камилоска- Не постои подобар пример за децата од физички активен родител

април 1, 2024

Ирина Камилоска една од најдобрите македонски планинарки е спортистка која зад себе има многу освоени врвови и големо планинарско искуство, кое го стекнала како дел од различни експедиции. Таа…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Има ли пилотка во авионот и зошто професиите, функциите и титулите уште се во машки род?

март 31, 2024

Феминитивите и нивната активна употреба во јазичната практика се директен показател на родовата свесност и на родовата рамноправност во едно општество. Пред сè, тие се неопходни во јазикот затоа…

Прочитајте повеќе

Во Новости

„Алкалоид“ пушти во употреба нов капитален проект вреден19,4 милиони евра 

март 28, 2024

Новите капацитети за производство на цврсти фармацевтски форми, со површина од 6.200 м2, се најкрупниот инвестициски потфат на компанијата во изминативе две децении  Во насока на посветеноста за постојана модернизација и запроширување на производствените капацитети, производственитеволумени и на асортиманот, „Алкалоид“ АД Скопје ја комплетирашереализацијата на својот најголем инвестициски потфат во последнитедве децении – новиот погон за производство на цврсти фармацевтски форми Таблетно одделение 2.0 и придружните…

Прочитајте повеќе

Во Музика

Во чест на Мирко Попов ја славиме македонската музика: Промоција на винил издание- поп култура

март 28, 2024

Утревечер, на 29 март, во 19 часот во Eдукативниот културен центар „Лабораториум“ ќе се одржи промоција на првата винил компилација посветена на современата поп продукција од млади македонски музичари – ПОП КУЛТУРА. Ова исклучително винил издание се реализира во рамки на платформата СИЛАТА…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Овации за премиерата на филмот “Eфтеркланг: Македониум бенд” во Копенхаген

март 27, 2024

На 23 март 2024 во рамките на фестивалот CPH:DOX во Копенхаген, Данска се одржа светската премиера на филмот “Eфтеркланг: Македониум бенд” во режија на Андреас Јонсен, а прикажан во…

Прочитајте повеќе

Во Музика

Соња Исмаил- Очекувајте го неочекуваното е можеби најдобар опис за моите диџејски сетови

март 21, 2024

Соња Исмаил е магистерка по политичка филозофија и родови студии, долгогодишна новинарка и активно вклучена во граѓанскиот сектор и неформални граѓански иницијативи повеќе од 15 години. Веќе неколку години…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Ева Нединковска-Многу е важно жените да бидат охрабрувани да се едуцираат, менуваат и растат

март 19, 2024

Ева Нединковска е основачка и генерална менаџерка на Центар за обука ЕВА, еден од водечките центри за неформално образование во Македонија со 12+ години успешно постоење и преку 10.500…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Второ издание на “House of 3” фестивал,Петок 22-ри Март!

март 19, 2024

Подгответе се за второто издание на фестивалот „House of 3“ на 22-ри Март!За прв пат во Скопје доаѓаат двајца меѓународни диџеј/артисти, DC Salas од Белгија и Johannes Albert од…

Прочитајте повеќе