Месечни архиви

јуни 2022

Во IT & Иновации

Зошто расте популарноста на применетите ИТ колеџи?

јуни 30, 2022

Ако се запишете на применет колеџ, пристапот на учење повеќе ќе ви биде фокусиран на аспектот „како“ – наместо „што“. Вашето образование ќе биде фокусирано на учење на конкретни…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Swatch групацијата се разделува од Calvin Klein после 22 години успешна соработка

јуни 30, 2022

После 22 години успешна соработка Swatch групацијата не го продолжи договорот со американскиот бренд Calvin Klein за производство на линијата на часовници и накит. Преломната точка за ваквиот чекор…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Отворање на СИНЕДЕЈС 2022 со македонската премиера на играниот филм „Мими“

јуни 28, 2022

Oтворањето на 21 издание на фестивалот на европски филм „Синедејс“ e со македонската премиера на долгометражниот игран филм „Мими“ во режија на Даријан Пејовски, на 7-ми јули, четврток, на…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Мода, Новости

„Лoшите девојки од филмовите“ – филмска костимографија на субверзивните женски ликови од 60-тите до 2000

јуни 27, 2022

Малку филмови во историјата се запаметени по култните субверзивни главни женски ликови, а уште помалку по тоа колку биле нивните костими важни во создавањето и паметењето на ликот. Субверзивните…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Утре се одржува Skopje Pride – „Излези за љубов! Достоинство. Еднаквост. Правда.“

јуни 24, 2022

Овогодишното издание на Скопје Прајд, кое ќе се одржи утре на 25 јуни 2022 година под мотото „Излези за љубов! Достоинство. Еднаквост. Правда.“. За разлика од претходните две паради…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

„Зевс“ – нов спот за долгоочекуваниот сингл на македонското трап дуо 2Бона

јуни 24, 2022

2Бона го изадоа својот најнов спот за најочекуваниот сингл, насловен „ЗЕВС“ (ZEUS), од истоимениот албум. По серијата успешни синглови од албумот, „Зевс“ е последниот сингл, со којшто се комплетира…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Европските уметници Жмијевски и Алтхамер ќе создаваат колажни дела во МСУ, а дел од нив ќе ги подарат на музејот

јуни 23, 2022

Полските уметници Артур Жмијевски и Павел Алтхамер, едни од најзначајните европски уметници од својата генерација, ќе бидат ексклузивни гости на Музејот на современата уметност – Скопје. Во рамки на…

Прочитајте повеќе

Во Мода, Новости

„ОYA“ нова колекција на Ирина Тошева: Културни традиции преку одржлив развој

јуни 23, 2022

Овој вторник 21.06.2022 се прикажа документарниот филм „Латици“ и новата колекција „OYA“- иновативен проект на Ирина Тошева, кој ја чествува шареноликоста на етничките заедници и културната одржливост во земјата.…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

„Светот на Биби“ е првата македонска анимирана серија што ќе се прикажува во странство

јуни 21, 2022

Серијата „Светот на Биби“ е првиот македонски анимиран производ што ќе се дистрибуира во странство, откако правата за нејзиното емитување во Хрватска ги откупи телевизијата „Нова“. Продуцентите на серијата…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости, Уметност

Вечерва почнува КРИК – Фестивал за критичка култура на тема „Постојан отпор“

јуни 21, 2022

Вечерва почнува седмото издание на КРИК – фестивал за критичка култура, во организација на Контрапункт, годинава на тема „Во постојан отпор“. Јавната програма започнува со предавањето на Нејтан Браун,…

Прочитајте повеќе