Во Живот и Култура, Мода, Новости

„Лoшите девојки од филмовите“ – филмска костимографија на субверзивните женски ликови од 60-тите до 2000

јуни 27, 2022

Малку филмови во историјата се запаметени по култните субверзивни главни женски ликови, а уште помалку по тоа колку биле нивните костими важни во создавањето и паметењето на ликот. Субверзивните…

Прочитајте повеќе

Во Мода, Новости

„ОYA“ нова колекција на Ирина Тошева: Културни традиции преку одржлив развој

јуни 23, 2022

Овој вторник 21.06.2022 се прикажа документарниот филм „Латици“ и новата колекција „OYA“- иновативен проект на Ирина Тошева, кој ја чествува шареноликоста на етничките заедници и културната одржливост во земјата.…

Прочитајте повеќе

Во Мода, Новости

Дизајнерката Наталија Терзија и брендот SALT со нова колекција костими за капење

мај 16, 2022

Инспирацијата за новата swimwear колекција на SALT која ја дизајнираше модната дизајнерка Наталија Терзија е убавината и моќта на женското тело, славејќи ја естетиката на секоја форма и големина.…

Прочитајте повеќе

Во Мода, Новости

МАРКОВ LOVE – Нова капсулна колекција посветена на љубовта

мај 6, 2022

МАРКОВ Love капсулната колекција е сочинета од 5 силуети, вкупно 11 ексклузивно дизајнирани парчиња облека. Инспирацијата дизајнерот ја наоѓа во најсилната емоција од сите – љубовта. Карактеристичен мотив и…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Мода

Во сабота култниот македонски streetwear бренд – OX Streets ќе има нов drop

мај 5, 2022

Дали некогаш сте мислеле дека ќе може да пазарите Jordans и Yeezys додека ве послужуваат со највкусните бургери, во Скопје, Дебар Маало? Оваа сабота, култниот македонски streetwear бренд –…

Прочитајте повеќе

Во Мода

НОВАТА КОЛЕКЦИЈА НА „ЛУДУС“ НА ЉУБЉАНСКАТА МОДНА НЕДЕЛА И ПРЕСТИЖНИОТ МАГАЗИН „ФОРБС“

мај 5, 2022

На 14. Април македонскиот моден бренд „Лудус“ ја прикажа новата колекција за претстојната сезона есен-зима 2022/23 година во рамките на Љубљанската модна недела. По покана на организаторите ова беше петто…

Прочитајте повеќе

Во Мода, Новости

Мода во пиксели – модната индустрија и 3Д светот

април 29, 2022

Иако сè уште за многумина модата е незамисливо да се доживее и во дигитална форма, модната индустрија сѐ повеќе навлегува во 3Д-светот. Модните дизајнери денес повеќе од кога било…

Прочитајте повеќе

Во Мода, Новости

Еден ден со Андреј Пајмаковски, модел

април 27, 2022

Поради моите професионални ангажмани и обврски се наоѓам во Кина. Секое утро го почнувам исто, со здрав појадок. Кога ќе пристигнам на одредената локација, веднаш се започнува со шминка…

Прочитајте повеќе

Во Мода, Новости

(Видео) Who to love – краток моден филм за винтиџ продавницата „Игралиште“

април 7, 2022

‘Who То Love’ е краток моден филм за „Игралиште Скопје“, со винтиџ парчиња и аксесоари од Елита Жаку и Фраеил. Во филмот парчињата ги носат Катерина Барабановска и Јоана Карадаковска.…

Прочитајте повеќе

Купете го новото електронско издание на
Портрет Магазин