Месечни архиви

август 2021

Во Новости

Наташа Апостолов – „Ист Гејт Мол ќе биде центар на случувања и нови искуства, дестинација за нови приказни и сеќавања“

август 31, 2021

Со Наташа Апостолов, лизинг-менаџер на Ист Гејт Мол, поразговаравме за трговскиот центар кој ќе биде новата неизбежна и долгопосакувана дестинација оваа есен. Ист Гејт Мол е првиот објект од…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Филмот „Сестри“ на Дина Дума награден на фестивалот во Карлови Вари

август 30, 2021

„Сестри”, дебитанскиот долгометражен филм на младата режисерка Дина Дума, во продукција на „Лист продукција” ја освои Специјална награда од жирито во програмата „Источно од Западот” на 55. издание на…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Перформансот „Оваа зграда зборува (на)вистина“ за историјата на Скопје утре на фестивалот „Млади леви“ во Љубљана

август 27, 2021

Македонскиот победник на Прашкото квадриенале за перформанс дизајн и простор 2019, Филип Јовановски, со перформансот „Оваа зграда зборува (на)вистина” утре (28.08) се претставува во рамки на 24. издание на…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Lost in baking: Магичен крем колач

август 27, 2021

Превкусен, брз колач приготвен од @lostinbaking од неколку состојки со навистина магичен вкус со изразена млечна нота и неодолива кремаста конзистенција.Состојки:– 4 јајца, на собна температура– 100 гр. путер,…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Архитектура и дизајн: Стилови во ентериерот што може да ги замените со нови

август 26, 2021

Последниве неколку години бохо, скандинавски и индустриски стил за уредување и декорација, се меѓу најпопуларните во дизајнот на ентериери. Гледајќи ги насекаде околу нас може да станат здодевни и…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Celebrate Life 10ти јубилеј – Не заборавајте да танцувате!

август 25, 2021

По повод 10-годишниот јубилеј на унисекс етикетата „Celebrate Life“ на графичкиот дизајнер Горан Костовски – ind.o.g, деновиве излезе новата ограничена серија Don’t forget to dance (Не заборавајте да танцувате). Оваа серија е посветена на моментите кога танцуваме и…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Ревијално прикажување на победниците на „Галичник филм фестивал“

август 20, 2021

Галичник Филм Фестивал во соработка со Делегацијата на Европската Унија Скопје организира ревијално прикажување на дел од наградените филмови.Настанот ќе се одржи во петок, 20 август од 11:00 часот…

Прочитајте повеќе

Во Музика

Ново видео на Катериња за песната „Мy Bed“

август 20, 2021

По успешното појавување на музичката сцена на почетокот на пандемијата, младата Македонка Катериња, која живее и твори во Берлин, денес излезе со ново видео за песната „My Bed“. Во…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Анимирани GIF -ови „реконструираат“ познати историски урнатини низ целиот свет

август 15, 2021

Неверојатни архитектонски чуда како Партенон во Атина и египетскиот храм Луксор, се потсетници на славата на минатите култури. Но, честопати, може да биде тешко да се замисли како изгледале…

Прочитајте повеќе

Во Новости

МакеДокс под мотото „Што сега?“ ќе се одржи од 19 до 26 август

август 12, 2021

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ во своето 12-то издание ќе се одржи од 19 до 26 август во Скопје. Фестивалската програма ќе се прикажува на четири локации, и…

Прочитајте повеќе