Социјални медиуми

Месечни архиви

јуни 2023

Во Музика, Новости

Утре почнува 13 издание на Д Фестивал

јуни 29, 2023

Утре, петок 30 јуни во 10:00 часот официјално започнува Д ФЕСТИВАЛ, најголемиот летен музички фестивал во земјава кој по тринаесетти пат ќе се одржува во Дојран. Првите посетители на фестивалот…

Прочитајте повеќе

Во Мода, Новости

Hamilton и Индијана Џонс: Легенди на сите времиња

јуни 29, 2023

Федората, камшикот и часовникот. Hamilton Bоulton се појавува на раката на Индијана Џонс во финалниот дел од безвременската франшиза. Индијана Џонс и артефактот на судбината на Лукасфилм започнуваат со…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Google Pay овозможен за корисниците на платежни картички од Стопанска банка АД – Скопје

јуни 26, 2023

Google Pay стана достапен за корисниците на платежни картички VISA и MasterCard издадени од Стопанска банка АД – Скопје. Со тоа, клиентите на Банката се во друштво на корисници…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Од следната недела целосно се забрануваат ќесите од 15 денари, ќе се продаваат само биоразградливи

јуни 26, 2023

Од 1 јули целосно се забранува продавањето на пластични ќеси и оксобиоразградливи ќеси, односно оние кои во маркет се продаваат за 15 денари. Дозволени ќе бидат само биоразградливи ќеси.…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Писателите Ана Аврамовска и Стефан Алијевиќ наградени во регионалниот избор „Штефица Цвек“ за феминистичка и квир книжевност

јуни 23, 2023

Романот „Водни тела“ на Ана Аврамовска и збирката раскази „Вечерен автобус“ од Стефан Алијевиќ се меѓу наградените на годинешниот регионален избор „Штефица Цвек“ за ангажирана феминистичка и квир книжевност. Добитничките и добитниците на…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Пластичниот отпад во Париз ќе стане столчиња за Олимписките игри следната година

јуни 23, 2023

Гледачите на Олимписките игри во Париз ќе седат на седишта направени од рециклирана пластика. Летните олимписки игри што ќе се одржат следната година во Париз ќе промовираат одржливост и…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Истражување: 20 проценти од студентите сметаат дека корупцијата е екстремно присутна на факултетите

јуни 23, 2023

Кај 20 отсто од студентите во земјава постои мислење дека корупцијата е многу или екстремно многу распространета на факултетот на кој студираат, додека според 24 отсто од анкетираните, корупцијата…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Пристигнува едно од најсилните изданија на EXIT! Од Македонија ќе настапат Дина Јашари и Другари, Matej Foltz, Young Dadi, BDM и ZEE

јуни 23, 2023

The Prodigy, Wu-Tang Clan, Skrillex, Eric Prydz и многу други ја преземаат Тврдината! Регионалниот фестивалски гигант EXIT повторно го освојува летото! Најголемиот музички собир во југоисточна Европа од 6 до 9…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

МНТ со „Нема да биде крај на светот“ гостува во TEATRO DEL FUOCO во Италија

јуни 23, 2023

Копродукциската претстава „Нема да биде крај на светот“ на Македонскиот народен театар, Перипетија продукција – Скопје и Сараевскиот воен театар САРТР – Сараево, ќе учествува на италијанскиот фестивал „Монте…

Прочитајте повеќе

Во Уметност

Харис Муриќ, графички дизајнер – “Музиката и носталгијата се емотивниот двигател позади многу од моите дизајни, но сѐ повеќе ми годи секојдневното безредие“

јуни 21, 2023

Харис Муриќ, кој ни беше инспирација за графички дизајнер неделава, вели дека „трендовите се кул, но личниот израз е секогаш во мода“ кога се работи за оставање свој печат…

Прочитајте повеќе