Социјални медиуми

Месечни архиви

јануари 2023

Во Живот и Култура, Новости

Што значи Синдромот на среќна девојка и како стана тренд на ТикТок?

јануари 31, 2023

Искушението за почнување од почеток и менување на животот во jануари отсекогаш постоело, но откако светот стана потежок, поскап и генерално посив од претходно, нашите тактики за постигнување подобар…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Апатичноста кон насилството против жените е загрижувачко и неприфатливо

јануари 31, 2023

Реакција на Платформата за родова еднаквост „19 годишна кичевчанка пријавила скопски таксист дека ја допирал по телото додека ја превезувал“; „Дечкото ја претепал и пукал во неа“, „Кавадарчанец ја…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Перформанс и предавање на уметницата Дилејн Ле Бас во МСУ – Скопје          

јануари 31, 2023

Утревечер, на 1 февруари, во 20 часот, во Музејот на современата уметност – Скопје предавање и перформанс ќе одржи британската уметница Дилејн Ле Бас. Разговорот со неа ќе го…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

(Колумна) Во потрага по слободното време

јануари 31, 2023

Прегорената генерација             Мојата генерација порасна со култура на филмови и серии од деведесеттите и раните двеилјадити години кога не беше кул премногу да се работи или премногу да…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Димитар Џими Караташев и Ико Илиевски – „Преку креативна содржина за социјални мрежи до афирмација на македонскиот јазик“

јануари 30, 2023

Неодамна, првата едиција стикери на македонски јазик за „Инстаграм“ стана достапна за користење и веќе е вистинско освежување во секојдневната комуникација на многу корисници. Станува збор за 13 стикери,…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Свежа македонска музика – 4 бендови за кои треба да знаете

јануари 26, 2023

Red18 Red18 е нов скопски авторски музички бенд. Бендот нема музички ограничувања во однос на жанровите, па едноставно создава музика која би им се допаднала на слушателите. Првиот сингл…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Koчо Андоновски и Уранија Пировска – Неразрешените случаи на напади врз ЛГБТИ лицата ја зголемуваат правната несигурност

јануари 26, 2023

ЛГБТИ Центарот за поддршка минатата година во октомври одбележа 10 години постоење што е вистински успех за видливоста и унапредувањето на човековите права за ЛГБТИ лицата во нашата земја.…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Нова година, подобри финансиски одлуки: Како да ги доведете во ред вашите финансии во 2023

јануари 24, 2023

Автор на текстот е уредник на Инстаграм профилот „Мои финансии“ Идеално време е да ги преиспитате вашите финансии со цел да ги максимизирате вашите заштеди, да се осигурите дека…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Влахо – најстарата неолитска населба во земјава и меѓу најраните во Европа

јануари 24, 2023

Aрхеолошкиот локалитет Влахо кај Живојно во Пелагонија е засега најстарата неолитска населба во Македонија, покажуваат најновите истражувањата од Центарот за истражување на предисторија. Оттаму денес информираат дека по неколкугодишна…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Што е „тивок режим“ и дали ќе ни помогне да поставиме граници за скролање на Инстаграм?

јануари 24, 2023

Со цел намалување на времето поминато во бесцелно скролање на социјалните мрежи, Инстаграм воведе нова опција „тивок режим“ (Quiet Mode).  Тоа значи со избирањето на таа опција, сите нотификации…

Прочитајте повеќе