Социјални медиуми

Месечни архиви

мај 2021

Во Новости

Lost in baking – Чоколадни трафлс со нане

мај 31, 2021

Највкусните работи секогаш содржат наједноставни состојки. Овие екстра чоколадни трафлс со освежувачки вкус на мента се право гурманско уживање кое може сами да си го приредите во неколку лесни…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости, Уметност

Викенд на гордоста 2021 – „НАСТРАНО ЗАЕДНИЧКО: Политики на пријателство, љубов и афекти“

мај 30, 2021

Деветтиот по ред Викенд на гордоста Скопје ќе се одржи во периодот од 2-9 јуни, во Музејот на современа уметност, КСП ЈАДРО и кафе барот Шортбас. Викендот на гордоста…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Кампања на НЧП по повод Денот на менструална хигиена: Донирајте менструални производи за девојчињата во училиштата

мај 29, 2021

Новинари за човекови права ја започнува кампањата „Инвестирање во менструалното здравје е инвестирање во здрави поколенија“. „За таа цел изработивме значка FREE PERIOD, а секој кој сака да ја…

Прочитајте повеќе

Во Мода

Main Days – нов, креативен, македонски бренд за чанти и торби

мај 28, 2021

Main Days е нов бренд за чанти и торби започнат од мајка (Лидија Атанасова) и од нејзината ќерка (Кристина Атанасова). Првата пролетна колекција е реобмислување на класичната ташна: што…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Еколошка акција во која учествуваа и деца за чистење на брегот на Охридското езеро

мај 28, 2021

Divine Farms, овоштарник кој се наоѓа во Љубаништа, Охрид, поддржан од неколку локални бизниси и јавно претпријатие, на 15 мај организираа акција за чистење на брегот на Охридското Езеро.…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Во недела ќе се одржи Критична маса #86: Тука сме 9 години ама немаме 9 животи

мај 28, 2021

Од Плоштад Македонија на 30.05.2021 (недела) од 11 часот до улицата Васко Карангелески ќе се одржи Критична маса на неформалната група активисти НаТочак. Со ова групата одбележува заложби и…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Горјан Јовановски – „Граѓаните на Скопје се будат многу побрзо од порано и стануваат свесни за нивниот удел во градот“

мај 27, 2021

Горјан го знаеме по апликацијата МојВоздух  и по активизмот за подобар начин на живот во земјава, а сега поразговаравме со него за новата платформа МојГрад преку која пред неколку…

Прочитајте повеќе

Во Мода, Новости

Промоција на новата колекција пролет/лето 2021 на стрит брендот „Jiny“

мај 27, 2021

Во сабота на 29 мај, од 14 до 18 часот, позади гимназијата Јосип Броз Тито ќе се одржи промоција на новата колекција пролет/лето 2021 на стрит брендот „Jiny“. По…

Прочитајте повеќе