Социјални медиуми

Месечни архиви

октомври 2021

Во Новости

Нова креативна платформа МАЛА

октомври 30, 2021

Нова иницијатива, со поинаков концепт на функционирање вметнат во минималистичкиентериер, со акценти во силна живописна розова боја позади која стојат Архитектонскотостудио KONNTRA и моднaта дизајнерка Евгенија Зафировска. Две реномирани…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

ТРИ – прва професионална детска претстава на знаковен јазик

октомври 29, 2021

Лила, Розе, Синка и Sвонко Бонбонко, се улогите во детската претстава ТРИ, прва професионална претстава на знаковен јазик за глувонеми и наглуви лица и за останатата широка публика што…

Прочитајте повеќе

Во Видео, Живот и Култура, Новости

(Видео) Диносаурусот Френки со гласот на актерот Сашко Коцев со важна порака за климатските промени

октомври 29, 2021

Генералното собрание на Обединетите Нации објави интересно и креативно видео со неочекуван посетител, диносаурусот Френки кој се обрати со порака за човештвото: горењето на фосилни горива ги носи луѓето…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Отворена Соба за плачење во Мадрид – разбивање на стигмата за менталното здравје

октомври 29, 2021

„Влези и плачи“, и „И јас имам анксиозност“ се дел од светлечките знаци во Собата за плачење отворена во Мадрид како дел од проект чија цел е да се…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Ласко Џуровски, типограф и графички дизајнер – „Кон секоја буква од нашата азбука треба да се однесуваме со должна почит“

октомври 28, 2021

Да се направи дигитален фонт од ракописот на еден од најдобрите македонски книжевници, Кочо Рацин, е успех за кирилицата, за македонската азбука и воопшто за македонскиот литературен јазик. Со…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Убавина

Парфемите на Jo Malone London наскоро во FABUspot во хотел „Мериот“

октомври 28, 2021

Софистицирани мирисни ноти за вистинска елеганција Бритaнската куќа за мириси Jo Malone London е позната по елегантните мирисни ноти, луксузни свеќи и производи за капење, што нудат релаксирачко чувство…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

На плоштад во Гостивар изложени вознемирувачки пораки кои ги добиваат девојките на социјалните мрежи

октомври 28, 2021

Онлајн вознемирувањето станува сè почеста појава, а многу девојки добиваат разни пораки на социјалните медиуми, кои вклучуваат малтретирање, навреди или закани. Центарот за еднакви можности „Бубамара“ побара од неколку девојки…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Убавина

Големо отвaрање на новиот Bellina Bioshop во Ист Гејт Мол

октомври 28, 2021

Вториот биошоп на Bellinа за сертифицирана органска и природна козметика се отвара утре во новиот трговски центар Ист Гејт Мол, откако првиот шоп побуди огромен интерес кај потрошувачите. Се…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Филмот „Peaky Blinders“ ќе се снима во 2023 како завршница на серијата

октомври 28, 2021

Серијата на BBC и HBO Max која достигна голема гледаност и популарност, „Peaky Blinders“ ќе се заврши со филм, по шестата и последна сезона, изјави за „Варајети“, креаторот на…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

„Облак“ на светски познатата Ида Блажичко -импресивна инсталација која ќе го краси трговскиот центар Ист Гејт Мол

октомври 27, 2021

Ида Блажичко е мултидисциплинарна уметница, чии делаа се изложуват насекаде восветот. Македонската јавност ќе има можност да го види нејзиното дело „Облак“ , импресивна, уметничка инсталација која ќе го…

Прочитајте повеќе