Социјални медиуми

Месечни архиви

април 2023

Во Живот и Култура

Колумна – Како да „фејлнеш“ (дали навистина можеме да се промениме?)

април 28, 2023

„На еден начин, се испазаривме со природата: нашите деца ќе бидат тешки за одгледување, но нивниот капацитет за ново учење ќе ги зголеми шансите за опстанок на човечкиот вид“,…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Швајцарско радио денеска емитува програма направена целосно од вештачка интелигенција

април 27, 2023

Швајцарската радио станица „Couleur 3“ емитува целодневна програма направена целосно од вештачка интелигенција во четврток, почнувајќи од 6 часот наутро на 27 април, објави станицата на Твитер. „Денес нема…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Стаклена генерација или генерација Алфа – Водич за медиумска писменост за родители и старатели на деца од 5 до 10 години

април 27, 2023

Младинскиот образовен форум (МОФ) и ИРЕКС го промовираа водичот за медиумска писменост за родител и старатели на деца од 5 до 10 години „Дигиталниот свет на генерација Алфа“, кој…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Битола денес ќе го слави роденденот на Горан Стефановски

април 27, 2023

,,-На денешен ден, 27 април 1952 година во Битола е роден големиот македонски драматург Горан Стефановски. Да беше жив, на оваа дата ќе го славевме неговиот 71 роденден. Прерано…

Прочитајте повеќе

Во Убавина

Кои се идеалните парфеми за секој знак од Зодијакот?

април 27, 2023

Цветни ароми, мирис на дрво, ориентални зачини, лесни цитрусни ноти, се најчестите состојки на најпознатите парфеми. Иако за вкусови не се разговара, сепак се покажало дека парфемите чија основа…

Прочитајте повеќе

Во Музика

Јана Бурческа – „Кога го напишав рефренот на ‘Home Alone’ се замислив сама со своите стравови во апстрактна дневна соба“

април 26, 2023

Новата песна и спот на Јана Бурческа „Home Alone“ наиде на навистина позитивни реакции и е освежувачки звук за нашата музика, а исто така носи и порака за сопствените…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Музика, Новости

Колекција лични предмети и облека на Фреди Меркјури ќе бидат изложени во „Сотеби“, а потоа ставени на аукција

април 26, 2023

Меѓу предметите кои му припаѓаат на познатиот британски музичар од групата „Квин“, а ќе бидат ставени на аукција се костими, рачно напишани текстови и чешел за мустаќите. Повеќе од…

Прочитајте повеќе

Во Мода

Одблизу – Фустани со џебови

април 26, 2023

Неодамна заврши креативната кампања ,,Фустани со џебови”  на Халкбанк, со прекрасна ревија каде  петмина македонски креаторки и креатори ги претставија своите уникатни модели на фустани со џебови како симбол за финансиска рамноправност на жените. На модната ревија продефилираа креациите на…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Претставата на кореографот Филип Петковски  ,,Одење и слични кореографски решенија“ пред македонската публика

април 25, 2023

Инспирирана од бројни теоретизации за концептот кореографија, оваа претстава во шест слики критички и телесно го преиспитува процесот на создавање на кореографија, користејќи го одењето како најбазичноточовеково движење од кое почнува и се…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Млад актер од римејкот за „Петар Пан“ стана првиот актер со Даунов Синдром кој има главна улога во филм на „Дизни“

април 24, 2023

Британскиот тинејџер Ноа Метјус Матофски се впишува во историјата како првиот актер со Даунов синдром кој доби главна улога во игран филм на „Дизни“. Ноа, од Западен Сасекс, го глуми Слајтли, водачот…

Прочитајте повеќе