Социјални медиуми

Месечни архиви

февруари 2020

Во Живот и Култура

Зошто да го посетите Тојфелсберг во Берлин?

февруари 14, 2020

Ако патувате во Берлин, многу работи ќе ви остават впечаток. Од една страна, Берлин е полн со историја и култура, а од друга со уметнички изрази и алтернативна сцена,…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Се постираат сè повеќе „неуредни“ фотографии

февруари 14, 2020

Како социјална мрежа со над милијарда корисници месечно и 500 милиони корисници дневно, „Инстаграм“ стана рај за совршени фотографии, ѕид со идентичен филтер, внимателно поставена и фотографирана храна и…

Прочитајте повеќе

Во Уметност

Нови македонски филмови што треба да ги гледате во 2020

февруари 14, 2020

2019-та беше година на многу филмски проекти што оставија печат на големото платно, добивајќи награди и поставувајќи го македонскиот филм на ново скалило, почнувајќи од достигнувањата на „Медена земја“.…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Шефот што создава неверојатно добри реалистични десерти

февруари 14, 2020

Слатки што изгледаат како вистински овошја или предмети се специјалност на шефот за слатки Бојан Николоски кој работи во Норвешка. Вистинска уметност за која е потребно многу трпение и…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Талентираните браќа со силна пасија за режија и иноваторство

февруари 14, 2020

Ханис го знаеме по фотографиите, краткиот филм „Мишко“, а годинава учествуваше и на програмата „Берлинале таленти“, во рамките на интернационалниот филмски фестивал. Орхан, пак, е познат по иновациите, ентузијаст…

Прочитајте повеќе

Во Уметност

Фотографии (како од sci-fi филм) од бруталистички споменици на Балканот

февруари 14, 2020

Фотографот Марк О’Нил на своето патување низ земјите од поранешна Југославија фотографирал голем број споменици од бруталистичката архитектура позната за овие простори. Со уникатна форма, големина и текстура ја…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Културна еволуција преку мемиња

февруари 14, 2020

Тинејџерите и младите над 18 години, практично оние од генерација З, создадоа сосема нов културен правец поврзан со технолошкиот напредок, социјалните мрежи и паметните телефони. Новата меме-култура е комична…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Што следува по генерација З? Запознајте ја генерација Алфа

февруари 14, 2020

Децата на милениумците овој пат се главен фокус на новите технологии и маркетинг-стратегии. Генерацијата Алфа полека но сигурно го зазема местото на генерацијата З. Со години, медиумите беа фокусирани…

Прочитајте повеќе

Во Мода

7 изгледи на Тимоти Шаламеј на црвениот тепих

февруари 14, 2020

Актерот кој многу брзо стана миленик на Холивуд, Тимоти Шаламеј, има супер стил, без разлика дали за секојдневната улична мода или за црвениот тепих. Вљубеник во костумите, но со…

Прочитајте повеќе

Во Мода

Ќе станат ли здолништата за мажи дел од конвенционалната мода?

февруари 14, 2020

Само пред неколку сезони единствениот маж што носеше здолниште на модните недели беше дизајнерот Том Браун. Но минатото лето на улиците во Париз може да се видат многумина што…

Прочитајте повеќе