Социјални медиуми

Месечни архиви

април 2022

Во Живот и Култура

Кампања на Портрет и Лајка по повод светскиот ден на вдомувања кучиња од прифатилиште

април 30, 2022

По повод 30 април, светскиот ден на вдомување на кучиња од прифатилиште, заедно со ЈП Лајка започнавме кампања за вдомување на неколку прекрасни кучиња, кои бараат но и даваат…

Прочитајте повеќе

Во Мода, Новости

Мода во пиксели – модната индустрија и 3Д светот

април 29, 2022

Иако сè уште за многумина модата е незамисливо да се доживее и во дигитална форма, модната индустрија сѐ повеќе навлегува во 3Д-светот. Модните дизајнери денес повеќе од кога било…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

„Цепки“- All Stars гала настан на ПичПрич во Филхармонија

април 29, 2022

По повод 10 години ПРВО ПА ЖЕНСКО фестивал за феминистичка култура и акција, Тиииит! Инк. ќе се одржи ALL STARS гала настан на иницијативата ПичПрич на тема „Цепки“. Настанот…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Марковски, Христовска и Ќушкоски со најдобри сценарија на „Скрипт Фест 2022“

април 29, 2022

Стефан Марковски, Оливера Христовска и Анастас Ќушкоски се лауреати на наградата за најдобри сценарија „Скрипт фест 2022“. На Конкурсот за филмски сценарија, што го распиша Меѓународниот фестивал на филмски…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости, Уметност

Мурал со Горан Стефановски по повод 70 години од раѓањето на литературниот деец

април 28, 2022

Во рамки на одбележувањето на 70-тиот роденден на Горан Стефановски во општина Центар, вчера на дел од фасадата на ООУ „Коле Неделковски“ се изработи мурал со ликот на Стефановски…

Прочитајте повеќе

Во Мода, Новости

Еден ден со Андреј Пајмаковски, модел

април 27, 2022

Поради моите професионални ангажмани и обврски се наоѓам во Кина. Секое утро го почнувам исто, со здрав појадок. Кога ќе пристигнам на одредената локација, веднаш се започнува со шминка…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Архитектура и дизајн – Трикови на дизајнерка за уредување на спалната соба

април 26, 2022

Спалната соба е најинтимниот дел во домот во која поминуваме голем дел од животот. Заради помалата површина што ја зафаќа често е запоставена во уредувањето. Во неа го почнуваме…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

„Скопје Култ“ – прв електронски градски културен водич

април 26, 2022

Културно-информативниот центар – Скопје забрзано навлегува во сите пори на градското културно живеење. Културниот аспект веќе ги покажува своите резултати преку годишната програма, која почна со својата реализација во…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости, Уметност

ИЗЛОЖБАТА НА РОБЕРТ ЈАНКУЛОСКИ И МОНИКА МОТЕСКА СЕ ОТВОРА УТРЕ НА 59. ВЕНЕЦИСКО БИЕНАЛЕ

април 23, 2022

Изложбата „Landscape Еxperience” на Роберт Јанкулоски и Моника Мотеска ја претставува Република Македонија на 59. Венециско биенале за ликовна уметност. Ќе биде отворена вечер во 18 часот во Македонскиот…

Прочитајте повеќе