Социјални медиуми

Месечни архиви

април 2022

Во Живот и Култура, Новости, Уметност

Предавање на уметникот Дарко Алексовски за изложбата „Пејзажи на восхитот“ во МСУ

април 13, 2022

По повод самостојната изложба на младиот македонски уметник Дарко Алексовски со наслов „Пејзажи на восхитот“, кој е еден од тројцата наградени автори за „Најуспешен автор и дело“ на минатогодишното…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Со Ирена Поповска за активизмот, соочувањето со АЛС и големата упорност и волја за подобри услови за лицата со попреченост

април 12, 2022

Ирена Поповска е новинарка и активистка за правата на лицата со попреченост. Преку својот центар за поддршка на лицата со попреченост „Пркос“ таа ги урива табуата и ја образува…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Серијата „Последното кралство“ на Нетфликс споредувана со „Игра на тронови“

април 11, 2022

Популарната британска историска драма „Последното кралство“ (The Last Kingdom) на Нетфликс се смета, според фановите за една од „најдобрите серии во историјата“ после епската завршница, а споредувана е и…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Убавина

Нов анти-филтер тренд што станува популарен на ТикТок

април 11, 2022

Нов тренд на ТикТок ги предизвикува досегашните нереални очекувања од филтрите за убавина, осврнувајќи се на природниот изглед. Филтрите на социјалните мрежи достигнаа ниво на менување на лицето на…

Прочитајте повеќе

Во Музика

Зоки Бејбе – „Постојано се натпреварувам сам со себе“

април 11, 2022

Зоки Бејбе е вистински пионер на македонската клупска сцена, култен диџеј, музички новинар, но и прекрасен соработник, вљубеник во добра храна, позитивни луѓе со отворен ум и креативна мисла.…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости, Уметност

Dance baby, dance – кореографски концерт на Жана Панчева

април 11, 2022

Денес, 11 април со почеток во 20:00 часот во Младинскиот културен центар ќе се одржи кореографскиот концерт Dance baby, dance на Жана Панчева. Dance baby, dance е дело базирано…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Зачинети здрави залчиња со Foodbar и Cooking with Branko – авокадо тост со беби спанаќ и јајце

април 10, 2022

Што ќе јадеме денес? Здрав и вкусен Foodbar оброк подготвен од кујната на Cooking with Branko. Здравите и свежи производи на Foodbar повторно дел од вкусната кулинарска приказна на…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Под белиот мантил не се гледа бојата на кожа – графичка вест од „Види Вака“

април 8, 2022

По повод Меѓународниот ден на Ромите медиумот „Види Вака“ ја изработи графичката вест – Под белиот мантил не се гледа бојата на кожа, само желбата за помош на луѓето.…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

„Танцувајќи на работ“ – „Танц Фест Скопје слави 18 роденден

април 8, 2022

„Танц Фест Скопје 2022“ ја започнува програмата за својот осумнаесетти роденден, со кој станува полнолетен, под мотото „Танцувајќи на работ“. “Извонредна програма за осумнаесетиот роденден! Полнолетството и опстојувањето на…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости, Уметност

Промоција на монографијата „АКТ – Театарот низ фотографии” од Кире Галевски

април 8, 2022

На големата сцена во Македонскиот народен театар вечерва во 19 часот ќе се одржи промоција на монографијата „АКТ – Театарот низ фотографии” од Кире Галевски. МНТ информира дека станува…

Прочитајте повеќе