Социјални медиуми

Месечни архиви

април 2022

Во Новости

Кампања на ЈП Лајка по повод Светскиот ден на бездомните животни

април 4, 2022

По повод 4-ти Април, Светскиот ден на бездомните животни, ЈП Лајка започнува кампања со цел подигање на свеста за подобрување на благосостојбата на бездомните животни и градење на култура…

Прочитајте повеќе

Во Новости

„НЕ за штедење од здравјето на луѓето“ – протест против кратењето на буџетот за здравствени услуги

април 4, 2022

Под слоганот „НЕ за штедење од здравјето на луѓето“, денеска се одржа граѓански протест на иницијатива од 14 здруженија членки на Платформата за ХИВ, Здружението ЕСЕ и Иницијативата на…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Се одржа 64 доделување на „Греми“ наградите

април 4, 2022

Џон Батист кој беше номиниран за 11 Греми беше големиот победник на вечерта, освојувајќи пет награди вклучувајќи ја и наградата за албум на годината за „We Are“. Силк Соник…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

МНТ слави 77 години постоење

април 4, 2022

Седумдесет и седум години Македонски народен театар, години неизмерна љубов кон сцената, години во кои македонскиот збор тече од сцената жедно впиван од публиката, 77 години актерска игра… „Запишано…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Филмот„Северен Пол“ на Aпчевска-Петровска со американска премиера во МоМА во Њујорк

април 1, 2022

„Северен Пол“ на Марија Апчевска-Петровска, во продукција на „Кинооко“, со проекција на 25 април во Музејот на модерната уметност (МоМА) во Њујорк, ќе ја има својата американска премиера во…

Прочитајте повеќе

Во Новости

„Тука сме и без закон“ – одбележан Меѓународниот ден на видливоста на трансродовите лица

април 1, 2022

Под мотото „Тука сме и без закон“, Иницијативата за заштита и унапредување на правата на трансродовите лица во Северна Македонија – „ТрансФорма“,  и оваа година, марширајќи се приклучи кон…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Abdul Qadim Haqq креаторот на Афро-футуризмот денес во „Излет“ кафе заедно со DJ Mark Broom

април 1, 2022

Денес во „Излет Кафе“ доаѓа креаторот на Афро-футуризмот и визуелниот репрезент на Детроит техното, единствениот Abdul Qadim Haqq којшто ќе има Live Painting Session. Неговата мисија е да ни…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Мода

COAP (Come out and play) нова концептуална продавница за зајакнување на скејт културата

април 1, 2022

Развиена улична мода и брендови од овој вид се одлика на секоја светска метропола, па затоа ни е особено драго што и во Скопјe утре ќе започне со работа…

Прочитајте повеќе