Социјални медиуми

Месечни архиви

април 2022

Во Мода, Новости

(Видео) Who to love – краток моден филм за винтиџ продавницата „Игралиште“

април 7, 2022

‘Who То Love’ е краток моден филм за „Игралиште Скопје“, со винтиџ парчиња и аксесоари од Елита Жаку и Фраеил. Во филмот парчињата ги носат Катерина Барабановска и Јоана Карадаковска.…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости, Уметност

Филм за реалната, неромантизирана страна на мајчинството од македонската режисерка Милена Витман

април 7, 2022

Милена Витман е охриѓанка, која живее и работи во Барселона. Студирала општествени науки и филмска режија во Прага. Непосредно по студирањето станува мајка, а за сметка на мајчинството нејзината…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Малите членови на големото семејство „Алкалоид“ го одбележаа Светскиот ден на здравјето

април 7, 2022

„Здравјето претставува целосна физичка, психичка и социјална благосостојба, а не само отсуство на болест или изнемоштеност“, се вели во дефиницијата на Светската здравствена организација од 1948 година. Како своевиден…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости, Уметност

Пејзажи на восхитот – самостојна изложба на Дарко Алексовски

април 7, 2022

На 8 април (утре), во 20 часот ќе биде отворена самостојната изложба „Пејзажи на восхитот“ (Landscapes of Astonishment) на уметникот Дарко Алексовски, еден од тројцата наградени автори за „Најуспешен…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Наградата „Менада“ од „Танц фест“ ја доби „Марта Греам“, познатата танцова компанија од Њујорк

април 6, 2022

Советoт на фестивалот „Танц фест Скопје 2022“ одлучи да ја додели овогодинешната наградата „Менада“ за врвни остварувања во областа на танцот на легендараната „Марта Греам танцовата компанија“ од Њујорк,…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Уфици галеријата во Фиренца за прв пат прогласена за најпосетено место од културата во Италија

април 6, 2022

Галеријата Уфици во Фиренца стана најпосетено културно место за прв пат во Италија, следејќи ги годините на иновација под директорот роден во Германија Ајке Шмит, со тоа што галеријата…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Yes for less – млади ентузијасти за ширење на еколошки и одржливи промени

април 6, 2022

Во јануари 2021 две млади девојки, Сара и Кате го започнаа Инстаграм профилот @_yesforless каде првичната идеја беше споделување на секојдневни, еколошки навики со нивните пријатели и најблиски и…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

МКЦ го најави 12 издание на „Здраво млади“

април 5, 2022

На 3 септември годинава ќе се одржи 12-тото издание на музичкиот фестивал „Здраво Млади“. МКЦ го објавија датумот и постерот чиј одличен дизајн е на уметникот Гоце Илиевски. „Со…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Британија ќе спроведе најголемо тестирање на 4 дневна работна недела

април 5, 2022

Илјадници вработени во британски компании ќе бидат дел од најголемото досега тестирање на четири дневна работа недела. Од јуни 60 компании ќе им дадат на своите 3.000 вработени три…

Прочитајте повеќе