Социјални медиуми

Месечни архиви

април 2022

Во Новости, Уметност

Разговор со Гоце Илиевски, аниматор за филмот Loving Vincent и дизајнер на постерот за „Здраво Млади“ #12

април 20, 2022

Гоце Илиевски (@goce_i) е илустратор со фокус на изработка на анимации кој во своето долгогодишно професионално искуство вбројува над 200 проекти за продукциите Netflix, BreakThru Productions, Ample Earth, како…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости, Уметност

Отворена изложба на Зоран Кардула во Тирана

април 19, 2022

Во македонскиот Културно-информативен центар во Тирана беше отворена изложба на графичкиот дизајнер Зоран Кардула. Организаторите велат дека делата на еден од најреномираните македонски современи уметници кој веќе 20 години…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости, Уметност

„Критичко движење“ во МКЦ

април 19, 2022

Центарот за нови иницијативи во уметноста и културата „Локомотива“ е домаќин на резиденцијата „Критичко движење“, што почна на 16-ти месецов и ќе трае до крајот на неделава. На настанот…

Прочитајте повеќе

Во Музика

ФАНК ШУИ со концерти во Лондон и Ливерпул

април 15, 2022

Фанк шуи со својот исклучителен талент и константна работа на својот израз,ја започнаа 2022 година со онлајн претставување на најголемиот и најпрестижен шоукејс фестивал во Европа – Eurosonic во Холандија. Токму ова појавување покажа…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости, Уметност

74 годишниот Христо Бојаџиев изработува неверојатни ламби од рециклирани предмети

април 15, 2022

Креативниот битолчанец Христо Бојаџиев, кој има 74 години, веќе некое време по пензионирањето изработува столни ламби од рециклиран материјал. Досега има изработено околу 500 ламби и 150 тегли. Целиот…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Објавен официјалниот трејлер за првата 3Д-анимирана серија на македонското студио „Ви хаус“

април 14, 2022

„Агент 203“ е првата 3Д-анимирана серија на македонското студио „Ви хаус анимејшн“ (V house Animation), во целост осмислена и реализирана од домашни креативци – од идеја, дизајн и моделирање…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости, Уметност

Позади муралите на македонските фасади со уметникот Дејвид Стоилковски

април 13, 2022

Уметникот Дејвид Стоилковски @molerajj од Куманово стои позади голем број мурали нацртани низ Македонија и надвор од земјата, како на пример култниот мурал во чест на 100-годишнината од раѓањето…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Ден посветен на Хари Потер во „Литература.мк суперстор“ во „Скопје сити мол“

април 13, 2022

Со промоција на книги, креативен конкурс, награди и изненадувања за фановите, на 16 април (сабота) од 11 до 13 часот, во книжарницата „Литература.мк суперстор“ во „Скопје сити мол“ ќе…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

„Феминистички народни песни“ нова книга во издание на Темплум

април 13, 2022

Издавачката куќа Темплум објави дека е издадена мала збирка на „феминистички народни песни“ илустрирана од три сјајни уметници. „Со неа сакаме низ внимателни слики да претставиме дваесетина посебни, необични,…

Прочитајте повеќе