Социјални медиуми

Месечни архиви

април 2021

Во Новости

Lost in Baking: Тарт Сен -Тропе (La Tarte de Saint-Tropez)

април 30, 2021

Слаткарката и чоколатиерката Ивана Костадиновска која живее и работи во Прага (@lostinbaking) пред неколку месеци ја претставивме во разговор за „Портрет“ (линк), а сега ни испрати кремав десерт што…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Елена Чемерска – добитничка на наградата „ДЕНЕС“ за млада визуелна уметница

април 29, 2021

Петнаесеттата по ред добитничка на наградата „ДЕНЕС“ за млад(а) визуел(е)н/а уметни(к)/чка до 35 години е уметницата Елена Чемерска. Од организацијата „Факултет за работи што не се учат“ во соработка…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Гласно против молкот на фреквенцијата на „Канал 103“ – прекин на програмата на 1 мај

април 29, 2021

Музичкото независно радио „Канал 103“, кое на 1 Мај одбележува 30 години постоење, својот роденден ќе го помине во молк. Оттаму велат дека одлучиле да го исклучат радио-стримингот во…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Архитектура и дизајн: Mедитерански стил, тропски или зен амбиент за уредување на дворот или терасата

април 29, 2021

Пролетта е во полн цут, ги уредуваме дворовите и терасите за во претстојните месеци да бидат мала оаза за уживање во домот. Без разлика дали се работи за мали…

Прочитајте повеќе

Во Мода, Новости

Fashion Grоup со 8 нови брендови во Ист Гејт Мол

април 29, 2021

Mодниот лидер во нашиот регион ,,Fashion Grоup” доаѓа во Ист Гејт Мол со сите свои трговски марки и отвора осум нови проекти на реномирани интернационални брендови, но и веќе…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Владата го утврди Предлог-законот за признавање на родовиот идентитет на транс-лицата – Од ЛГБТИ заедницата очекуваат и Собранието да го усвои

април 28, 2021

Владата на Северна Македонија на вчерашната седница на предлог на Министерството за правда го утврди Предлог-законот за изменување на Законот за матична евиденција со кој ќе се овозможи признавање на…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Нова платформа за изведувачки уметности на Фестивалот ПРВО ПА ЖЕНСКО

април 28, 2021

Фестивалот за феминистичка култура и акција ПРВО ПА ЖЕНСКО започнува со развивање продукција во полето на изведувачките уметности. Со поддршка на Kvinna till Kvinna Foundation и FRIDA Young Feminist Fund,…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Annie’s Food Feed- Мелктерт, јужноафрикански млечен тарт

април 27, 2021

За време на празниците најчесто подготвуваме традиционални специјалитети, но ако сте расположени за нешто ново и супер вкусно – ви го препорачувам овој млечен тарт кој ќе ве освои…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

„Турнимедакинисам“ – семејни планинарски авантури кои даваат вистински поттик за планинарење со деца

април 26, 2021

Ирена, Бојан и децата Ева и Андреја Милиновиќ се петчлено семејство (вклучувајќи го и кучето Марфи) кое живее динамично за време на работната недела: работа, училиште и секојдневна борба…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Ден на лезбејската видливост

април 26, 2021

Денеска е ден на лезбејската видливост и за таа цел лезбејско-феминистичката група „ЛезФем“ формирана во рамките на ЛГБТИ центарот за поддршка објави статус на нивната Фејсбук страница со цел…

Прочитајте повеќе