Социјални медиуми

Месечни архиви

март 2021

Во Живот и Култура, Новости

31 март меѓународниот ден на видливоста на трансродовите лица

март 31, 2021

Под мотото „И родовиот идентитет е важен!“ по повод 31-ви март Меѓународниот ден на видливоста на трансродовите лица, „ТрансФорма“ иницијатива за заштита и унапредување на правата на трансродовите лица…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Колумна – Оскар за најдобра споредна улога

март 31, 2021

Неодамна сретнав една моја, многу драга личност, пријателка на мојата мајка, за која ме врзуваат преубави спомени од детството. Се немавме видено одамна и по прекрасниот разговор, на крај…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Краткиот филм „Карантин“ на престижниот меѓународен фестивал за анимирани филмови во Анеси, Франција

март 31, 2021

Краткиот анимиран филм „Карантин“ во режија на Иван Андреевски е во официјалната селекција на Фестивалот за анимиран филм во Анеси, Франција. Станува збор за фестивал од А категорија, заедно…

Прочитајте повеќе

Во Уметност

Тамара Ѓуроска и нејзините Dark Sun илустрации

март 30, 2021

Дваесет и тригодишната Тамара Ѓуроска на Инстаграм е позната како Dark Sun Illustrations, а црта откако памети за себе си. Иако нема формално уметничко образование освен неколку обуки за…

Прочитајте повеќе

Во Видео, Живот и Култура

Making of… Како се одвиваше фотосесијата за изложбата BAZAAR на Филип Петковски (видео)

март 30, 2021

Со режисерот и аудиовизуелниот уметник Филип Петковски во најновото издание на „Портрет“ магазин поразговаравме околу новиот проект BAZAAR, дел од неговата изложба насловена vitro. која ќе биде изложена кон…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Лидија Димковска, победничка во категорија литература на повикот „Другите“ – „Во своето внатрешно битие сите сме исти“

март 26, 2021

„Што се другите за вас? Што е тоа што ве разделува, а што ви е заедничко? Какви желби и интереси имаат другите, каква приказна носат во себе, што ги…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

„Зоки Поки“ ја освои цела Скандинавија, но сепак неизвесна втората сезона

март 25, 2021

ТВ-серијата „Зоки Поки“ ќе се гледа низ цела Скандинавија. Откако беше најавено дека серијата ќе се емитува на националните телевизии „SVT“ во Шведска и „NRK“ во Норвешка, пристигнува веста…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Компанијата „Дизни“ стави предупредување на сите свои филмови што содржат расистички сцени

март 19, 2021

Филмската компанија „Дизни“ ги обележи своите култни класици како „ Дамбо“ , “Книга за џунглата“ , „Петар Пан“ и многу други, со предупредување за расизам. Филмовите со кои растевме,…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости, Уметност

Архитектура и дизајн – За минимализмот и како да го примените во домот

март 19, 2021

Овојпат текстот од Atelje Proekting e за минимализмот, кој зема сè поголем замав низ светот и тоа не само како начин на уредување. Дознајте повеќе и уредете го домот…

Прочитајте повеќе