Социјални медиуми

Месечни архиви

септември 2022

Во Мода

CALVIN KLEIN-часовници и накит отсега ексклузивно во MY:TIME

септември 29, 2022

MY:TIME, компаниjа со долга традиција во продажба, дистрибуциjа и сервисирање на високо квалитетни часовници и накит на повеќе од 25 светски познати брендови, со возбуда ја најавува Calvin Klein колекцијата Есен/Зима 2022 на часовници и…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Електро – поп бендот „Nipplepeople“ со сценски настап во Скопје

септември 28, 2022

На 8 октомври, сабота, со почеток во 21 часот ќе се одржи 12то издание на ПМГ Рекордингс фестивал со наслов „Градот ме тера да пеам“. Со квалитетна музучка понуда…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Уметност

Јубилејни 60-ти Денови на македонската фотографија

септември 28, 2022

Фото сојуз на Македонија ве поканува на отворањето на јубилејните 60-ти Денови на македонска фотографија на 1 октомври (сабота) во Културно информативниот центар – КИЦ во Скопје, со почеток…

Прочитајте повеќе

Во IT & Иновации

Што е аугментирана реалност и како функционира

септември 28, 2022

Дали знаете дека аугментираната реалност ја користи постоечката реална средина и става виртуелни информации, па дури и виртуелен свет сé со цел за да се подобри искуството на корисниците?…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Slay.mk – прва дигитална платформа за јога на македонски јазик

септември 27, 2022

Симона Ефтимовска е јога инструкторка која ја направи www.slay.mk првата дигитална платформа за јога на македонски јазик, која започна со работа на 19 септември. Платформата нуди обука од 33 асани „Повторувањето е…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Култиватор 8-од вечерва во Кино Карпош, Hybrid bar Bukowski и Минус Еден(цела програма)

септември 26, 2022

Вечерва започнува осмото  издание на „Култиватор“, мултимедијален фестивал во организација на Кино Карпош,  BKW и ноќниот клуб  Минус Еден.  Овие скопски локали ќе бидат културен центар, каде ќе бидат изложени и промовирани делата на низа македонски…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Прва едиција стикери на македонски јазик достапни на Инстаграм

септември 23, 2022

Достапна е првата едиција стикери на македонски јазик за социјалната мрежа Instagram, објави на својот ФБ профил министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска. Имено, станува збор за 13 стикери,…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Музика

Дина Јашари ја доби регионалната музичка награда „Милан Младеновиќ“

септември 22, 2022

Младата музичка артистка Дина Јашари за својата песна „Дома“ ја доби регионалната награда „Милан Младеновиќ“. Наградата ја доделува Фондацијата „Милан Младеновиќ“ за најдобра песна во регионот, а доделувањето на…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Уметност

„Доаѓаме со поклон“ – голема изложба во Скопје на познатата уметница Шејла Камериќ

септември 22, 2022

Во пријателска соработка помеѓу КРИК – фестивал за критичка култура и Фестивалот за феминистичка култура и акција – ПРВО ПА ЖЕНСКО, за првпат во Северна Македонија ќе има изложба…

Прочитајте повеќе

Во Уметност

Изложба на Јана Јакимовска во МСУ-Скопје

септември 22, 2022

На 23 септември 2022 во 20 часот во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори изложбата Ретро: телесни ретроспективи на уметницата Јана Јакимовска. Изложбата е со мултимедијален…

Прочитајте повеќе