Социјални медиуми

Месечни архиви

септември 2022

Во Новости

100 години Пивара Скопје – 100 години традиција, развој и партнерство со заедницата

септември 12, 2022

Пивара Скопје прослави една уникатна приказна, со патувањето кое започна во 1922 година, од визионерско партнерство, искрена доверба и иновативен дух. Врз тие вредности е изградена Пивара Скопје и…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Елисавета Таневска од „Queen“, 30 години центар за странски јазици – Потребата од квалитетно учење странски јазици денес е поголема од кога било

септември 12, 2022

Со професорката по англиски јазик, Елисавета Таневска, која веќе 30 години стои позади центарот за странски јазици „Queen“ (@queen.language.school) поразговаравме за новитетите во изучувањето странски јазици, потребите на денешните…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Сашко Потер Мицевски, дел од филмската екипа на франшизата „Фантастични ѕверки“ и светски продукции како „Нетфликс“

септември 9, 2022

„Секоја одлука што ја носев низ образованието водеше кон остварување на сонот – да бидам дел од волшебниот свет на Хари Потер“ Сашко Потер Мицевски работеше како асистент на…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Никола Ристановски награден за најдобра машка улога 

септември 7, 2022

Македонскиот народен театар на 1 септември со претставата „Народен непријател“ од Хенрик Ибзен, а во режија на Нина Николиќ, го отвори  9. театарски фестивал „НОВ ТВРДИНА ТЕАТАР“, која се…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Песната „Лео“ во нова верзија од Кики Мукаетова

септември 7, 2022

Култната „Лео“ од Калиопи доби преработка од Кики Мукаетова, позната од детскиот серијал „Дајте музика“ и по учеството на јуниорскиот евросонг минатата година како дел од Green Forces. Во…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Ретроспективна изложба на Симон Узуновски во МСУ – Скопје

септември 6, 2022

Симон Узуновски заразно да ја ширеше идејата за демократизација на уметноста На 13 септември, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена…

Прочитајте повеќе

Во IT & Иновации

3 митови за машинското учење во здравството

септември 6, 2022

Дознајте која е причината зад големата популарност на машинското учење, колкава е неговата примена во секојдневниот живот и кои се митовите коишто се поврзани со машинското учење и здравството.…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Истражување на „Аналитика“ – Епидемија на насилство во средните училишта

септември 6, 2022

Тинк тенк организацијата „Аналитика“ спроведе квантитативно истражување со учениците од три средни училишта на територијата на Град Скопје (СУГС „Здравко Цветковски“, СУГС „Зефљуш Марку“ и СУГС „Шаип Јусуф“). Истражувањето…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Денеска започнува фестивалот Здраво Млади

септември 3, 2022

Фестивалот Здраво Млади 12 ќе се одржи на 3.9.2022 со почеток од 19 часот.Овогодинешнио фестивал има 3 главни бини и неколку поп-ап локации низ МКЦ каде ќе бидат гости…

Прочитајте повеќе

Купете го новото електронско издание на
Портрет Магазин