Социјални медиуми

Месечни архиви

мај 2022

Во Новости

Менструалните производи не се луксузно добро! 5% ДДВ СЕГА! – протестен собир пред Министерството за финансии

мај 30, 2022

Менструалната хигиена не е привилегија. Денеска по повод 28 мај – Денот на менструалната хигиена, здружени активистки и активисти-претставници на регионалната Мрежа за родово-одговорно буџетирање, Платформата за родова еднаквост…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

21 издание на фестивалот Off Fest почнува во среда

мај 30, 2022

Со осум концертни настапи но и документарен филм годинава во Нацонална опера и балет и Младински културен центар (МКЦ) ќе се одржи 21. издание на фестивалот „ОФФест“. Фестивалот почнува…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

„Проблемот на Тина” ја освои наградата Yellow Umbrella за најдобар краток филм

мај 28, 2022

Краткиот игран филм „Проблемот на Тина” во режија на Радован Петровиќ во продукција на Партизанс и Кино Око ја освои наградата Yellow Umbrella за најдобар краток филм во интернационалната…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Убавина

Уживајте на летното сонце – со заштита на косата и скалпот

мај 27, 2022

Како што старееме, нашите клетки слабеат и стануваат поподложни на клеточни повреди, оксидативен стрес и оштетување на клеточната ДНК. Загадувањето на средината и УВ-зрачењето се важни стресори. Топлото време…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Нова сликовница „Рекичето што сакаше да порасне“ од Ване Костуранов

мај 27, 2022

Новата сликовница на познатиот македонски сликар, илустратор и автор на книги за деца Ване Костуранов, со текст на српската авторка Ана Торма – „Рекичето што сакаше да порасне“, ќе…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости, Уметност

Наградени македонски уметници на меѓународниот филмски фестивал TIFA во Индија

мај 25, 2022

На независниот меѓународен филмски фестивал „Triloka International Filmfare award“ во Индија соработници од тимот на Македонскиот центар ИТИ/Продукција освоија неколку награди. Специјална награда од жири комисија за најдобар актер…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Огноотпорно издание на „Приказната на робинката“ од Маргарет Атвуд како одговор на забраните на книги низ светот

мај 25, 2022

По вжештената дебата околу книгите за кои десничарите сметаат дека не се соодветни да се наоѓаат во училишните библиотеки, авторката Маргарет Атвуд најави ново издание на нејзиниот славен роман…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Со писателката Марија Ангеловска за нејзината збирка раскази „Глава што лебди“ и за македонската книжевност

мај 23, 2022

Во последно време читам македонски автори затоа што сметам дека треба сме запознаени со тековните стилови, теми и автори во нашата земја коишто се сè побројни и меѓу кои…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости, Уметност

Три македонски филмови со проекции на Канскиот филмски фестивал

мај 20, 2022

Агенцијата за филм на Република Северна Македонија и оваа година е присутна на филмскиот маркет кој се одржува од 17 до 25 мај во рамки на Канскиот филмски фестивал…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости, Уметност

Лего создаде сет од делото „Ѕвездена ноќ“ на Ван Гог со 2.316 мали коцки

мај 19, 2022

Кога Музејот на модерна уметност во Њујорк (МоМА) ја купи „Ѕвездена ноќ“ од приватен колекционер во 1941 година, сликата не беше толку позната. 81 година подоцна делото е вистинска…

Прочитајте повеќе