Социјални медиуми

Во Новости

Два слатки рецепти од Веган Вики и производите од Bellina

ноември 21, 2022

Нашите добро познати пријатели од Bellina, специјализирани за сертифицирана органска и природна козметика, од неодамна ја проширија својата палета со нова категорија – органска храна и суплементи, а моментално…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Музика, Новости

„Таксират“ и „Д фестивал“ номинирани за најдобри фестивали во Европа

ноември 21, 2022

Од „Пасворд“ продукција известуваат дека музичките фестивали „Таксират“ и „Д Фестивал“ се во трка за „Европски фестивалски награди“ –  признание за музичките настани во Европа. И двата фестивали кои…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Илустрациите на Иван Петрушевски – Flimovski како одраз на бескрајната детска имагинација

ноември 21, 2022

Карактерите во дигиталните илустрации на Flimovski ја одразуваат детската наивност и искреност на едноставен и сладок начин. Поразговаравме со овој дизајнер за неговата работа и начинот на создавање на…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Уметност

(Рецензија) „Нема да си сама“, но секогаш ќе си осамена

ноември 17, 2022

Кон „Нема да си сама“ во режија и сценарио на Горан Столевски, кинематографија на Метју Чуанг Во последните неколку години како да се случи една „ренесанса“ на класичната хорор…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Истражување покажа заплашување, насилство и исмевање од наставници кон ученици

ноември 17, 2022

Заплашувања и покажување моќ, директно физичко насилство и недолично однесување врз основа на физичкиот изглед со невкусни коментари е нотирано во истражувањето што преку онлајн прашалник, наречен „Кажи си“,…

Прочитајте повеќе

Во IT & Иновации

Како да престанете со бесцелното „скролање“ по социјалните мрежи?

ноември 17, 2022

Онлајн-светот навистина не е совршен, но е дефинитивно магичен и лесно може да се најдете во ситуација да изгубите контрола. Прочитајте како да се заштитите од doomscrolling. Колку часови…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

„Кралот алкохол“ изложба на фотографии од Соња Ставрова

ноември 17, 2022

Во сабота 19.11 во 20 часот во Галерија МКЦ се отвора изложбата на уметницата и фотографка Соња Ставрова. Серијалот фотографии „Кралот Алкохол“ е фотодокументарен проект, кој вклучува визуелна изложба…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Убавина

(Галерија) Брендот Kilian Paris претставен со отворен настан за новиот парфем

ноември 15, 2022

Минатиот четврток во парфимеријата Belodore се одржа open event на брендот Kilian Paris. На заљубениците во овој бренд им беше претставен новиот парфем, Sacred wood. Дрвенести и зачински мирисни…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Бенкси во Украина нацртал седум мурали на разурнати згради

ноември 15, 2022

Три дена откако Бенкси го објави неговиот последен мурал на Инстаграм, нацртан на ѕидот на бомбардирана зграда во градот Бородианка, Украина, анонимниот уличен уметник потврди дека завршил седум нови…

Прочитајте повеќе

Во Музика

Ема Попивода, концертна пијанистка – „Музичката фузија помеѓу класичниот и електронскиот звук носи нова свежина и нова публика“

ноември 15, 2022

Со концертната пијанистка Ема Попивода поразговаравме за нејзините најнови проекти, концертот „Суперсоник“ и следните авторските композиции, но и за предизвикот што го носи новиот спој помеѓу класичната и електронската…

Прочитајте повеќе

Купете го новото електронско издание на
Портрет Магазин