Во Живот и Култура, Новости, Уметност

Ива Сотировска – „Сакам Ава Папун да носи ведрина во секојдневието и детско безгрижно чувство по кое сите трагаме“

април 10, 2021

Преслатките дизајни и производи на брендот Ава Папун нè освоија на прв поглед и затоа поразговараме со креативната Ива Сотировска која стои позади производите на Ава Папун. Ива е…

Прочитајте повеќе

Во Некатегоризирано, Убавина

Органските етерични масла од лаванда и смиље- совршена симбиоза помеѓу природата и здравјето

април 9, 2021

Вашата компанија се занимава со подигање на долгогдишни насади за ароматични, лековити и зачинести растенија, како и производство на етерични масла од овие растенија Какви се климатските услови, постои…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Мартин Атанасовски – „Со челична волја и здрави навики успеав да симнам 40 килограми“

април 8, 2021

Секој личен успех секогаш е најголема победа, најголемо задоволство, но и најголем мотив за сите околу нас. Битбоксерот Мартин Атанасовски ни покажа дека кога во себе ќе ја зацрташ…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

10 години Скопје Танцов театар – Публиката го сака современиот танц, а младите се пронаоѓаат во новите изрази и теми

април 7, 2021

На 6 април, пред 10 години беше изведена првата претстава на Скопје танцовиот театар, „Меѓусвет“, во кореографија на Рисима Рисимкин, со која официјално започна со работа првата официјална современа танцова компанија кај нас. Во чест…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Убавина

Bioten VITAMIN C – нова линија за дневна енергија на вашата кожа

април 7, 2021

Новата комплетна линија за нега на лице bioten Vitamin C е збогатена со стабилен и високо толерантен витамин Ц. Преку моќно осветлувачко, антиоксидантно и дејство против стареење, до блескав, ревитализиран и младешки изглед. Новата линија на bioten Vitamin…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Даниела Хок – „Патот кој го чекоревме за надминување на потешкотиите во развојот на нашата ќерка ни ги прошири хоризонтите“

април 5, 2021

Со целосна поддршка и љубов, но и со рана детекција на проблемите и вистинска стимулација како од страна на стручни лица така и во домот, невозможното станува возможно. Даниела…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости, Уметност

Помеѓу зборот и сонот – Монографска изложба од академската сликарка Наташа Андонова во МКЦ

април 5, 2021

Во рамките на Европскиот ден на уметничка креативност од проектот CreArt, во организација на Музеј на Град Скопје и Град Скопје, веќе четврта година успешно се спроведува циклусот Калеидоскоп.…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Мобилна гинеколошка амбуланта на ХЕРА за руралните средини

април 5, 2021

Во услови кога луѓето што живеат во рурални средини имаат ограничени услуги за гинеколошко здравје, можат да се обратат до ХЕРА која извесно време нуди гинеколошки услуги преку мобилна…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Убавина

Технологијата во служба на убавината – без болка до совршено мазна кожа

април 2, 2021

Витко, затегнато тело без масни наслаги и целулит е она кон што се стремат сите кои сакаат да имаат совршена линија. Но, оние што се обиделе да ја остварат…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Архитектура и дизајн – Трендови во дизајн на кујна

април 2, 2021

Новите трендови околу кујните како значајно место во домот ни ги претставија од Ателје Проектинг. Кујната доживува ренесанса во поглед на нејзиното користење, со популаризирање на нејзиното значење во…

Прочитајте повеќе

Купете го новото електронско издание на
Портрет Магазин