Социјални медиуми

Во Музика

Нова песна и спот на Matej Foltz и Young Dadi – ,,Лавиринт”

мај 10, 2023

Новиот проект на Matej Foltz и Young Dadi, ,,Лавиринт”, издаден под музичката продукција ZIMA Entertainment, е првата соработка помеѓу двајцата артисти, кои приватно се пријатели веќе неколку години.  Инспирирани…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости, Уметност

Оља Грубиќ со перформанс и Бојана Вунтуришевиќ со концерт викендов на фестивалот ПРВО ПА ЖЕНСКО

мај 10, 2023

Оваа сабота (13 мај) на фестивалот ПРВО ПА ЖЕНСКО 11 ќе настапи Оља Грубиќ во продукција на ВИА НЕГАТИВА, српска уметница со перформансот Extima: Плодна почва во 20 часот…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Во продажба билетите за 22. ОФФ-ФЕСТ

мај 8, 2023

Влезниците за 22. издание на традиционалниот ОФФ-Фест, што ќе се одржи од 7 до 10 јуни во Националната опера и балет и МКЦ, се веќе во продажба. Фестивалот годинава го сочинуваат осум концертни настапи и еден документарен филм.…

Прочитајте повеќе

Во Музика

Во топ 3 албуми на iTunes е последниот албум на македонскиот продуцент Матеј „БигСлав“ Џајковски

мај 8, 2023

Нашиот успешен музички продуцент Матеј “БигСлав”Џајковски, го продолжува својот рапиден подем со последниот албум на кој работеше со р’н’б групата THEY. насловен “Nü Moon”, кој веднаш по објавувањето се рангираше на завидно место број 3 на светската iTunes Р’н’Б плејлиста. Тој се потпиша како автор и продуцент на четири…

Прочитајте повеќе

Во Музика

Јана Бурческа – „Кога го напишав рефренот на ‘Home Alone’ се замислив сама со своите стравови во апстрактна дневна соба“

април 26, 2023

Новата песна и спот на Јана Бурческа „Home Alone“ наиде на навистина позитивни реакции и е освежувачки звук за нашата музика, а исто така носи и порака за сопствените…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Музика, Новости

Колекција лични предмети и облека на Фреди Меркјури ќе бидат изложени во „Сотеби“, а потоа ставени на аукција

април 26, 2023

Меѓу предметите кои му припаѓаат на познатиот британски музичар од групата „Квин“, а ќе бидат ставени на аукција се костими, рачно напишани текстови и чешел за мустаќите. Повеќе од…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Ексклузивен разговор со италијанскиот бенд „40 Fingers“- „Публиката секогаш ужива во енергијата на сцената и пасијата што ја имате за вашиот инструмент“

април 11, 2023

Четворицата музичари од „40 Fingers“, Матео Бренци, Емануеле Графити, Андреа Витори и Марко Стефи се со сосема различни музички приказни кои преку т.н. техника fingerpicking на акустични гитари истражуваат нови…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Делото на Рјуичи Сакамото низ шест албуми и музички композиции

април 3, 2023

Еден од најголемите композитори на денешницата, Рјуичи Сакамото, почина на 71-годишна возраст, по долго и тешко боледување. Рјуичи Сакамото е роден на 17 јануари 1952 година во Токио. На…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

ЕГЗИТ и Пол Калкбренер подготвуваат спектакл во Белград!

април 3, 2023

Водечкиот светски продуцент и диџеј, Пол Калкбренер (Paul Kalkbrenner) пристигнува во белградската Арена, во организација на„Егзит“Фестивал и „Тумороу“конференцијата, во петок, 12 мај! Оваа мегаѕвезда на електронската музика, покрај полните…

Прочитајте повеќе

Купете го новото електронско издание на
Портрет Магазин