Во Музика, Новости

„Метеори“ на Funk Shui e сингл на неделата на хрватската листа на „Ispod pulta“

јуни 8, 2020

Новата песна на Funk Shui, „Метеори“ доби 2.369 гласови, најмногу меѓу десетте песни за избор на песна на неделата на хрватскиот портал Muzika.hr, односно „Ispod pulta“, кои прават промоција…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

[Рецензија] Lana Del Rey- Norman Fucking Rockwell

јуни 3, 2020

Спој на две крајно контрастни архетипни карактеристики – таа на наивната невиност и провокативната бунтовност – Lana Del Rey има изградено веќе препознатлива сензуална слика за себеси.Прогласен за еден…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Музика

„Ако беше лесно, немаше да биде забавно“ – Со Дукагин Липа за музичката индустрија

мај 8, 2020

Ова е разговор со ДУКАГИН ЛИПА – исклучително харизматичен и отворен карактер со кого може да разговарате буквално за се. Ретко е на една локација и ретко кога има…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Васко Атанасоски, Bernays Propaganda „Слободата е моја единствена идеологија“

мај 6, 2020

Васко Атанасоски е  вокал, гитарист, басист, автор на текстовите, музиката, аранжманите, но за нас беше интересна неговата бунтовна страна и изразена индивидуалност. „Bernays Propaganda“ е дел од  светскиот, музички…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

[Рецензија] Dua Lipa – Future Nostalgia

април 29, 2020

Дуа Липа годинава ја „доминира“ музичката сцена со новиот албум, а вие прочитајте ја рецензијата за Future Nostalgia од нашата соработничка Миа Милошеска (@wilmaflintstone_). Во 2019 со менувањето на…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Цел ден со џез музика на 30 април

април 28, 2020

Време е за џез! Меѓународниот ден на џез-музиката, во четврток ќе биде одбележан преку онлајн видео-стриминг. Здружението на џез-музичари на Македонија ќе приреди концерт кој ќе биде прикажен на…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

„Искра“ – Порака од иднината преку музика и анимација

април 16, 2020

„Искра“ е група од 4 млади момци кои велат дека пронашле чип од иднината со многу важни информации. Тие успеале да го декодираат чипот, а информациите до кои само…

Прочитајте повеќе