Во Музика, Новости

Разговор со диџејот Ian Pooley пред настапот во „Излет“ кафе во сабота

март 24, 2022

Иан Пули (Ian Pooley) е светски познат германски продуцент и диџеј кој на македонската публика и е познат по многубројните настапи и по неговите впечатливи хаус и техно сетови.…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Gqmbit – „Бренда“ е песна за мојот револт кон насилството врз жените“

март 21, 2022

Раперот Gqmbit (Гамбит) е средношколец кој е длабоко поврзан со музиката уште од неговото детство, а рапот го нашол како излез од мислите насобрани од неговото секојдневие. Дел е…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

„Два бона“ за новиот албум „ЗЕВС“ – „Околината има влијание врз секој артист, а ние најчесто пишуваме за она што го живееме“

март 14, 2022

Со Марио Јелиќ-Кун и Антонио Стојановски-Тонито, препознатливите дечки од „Два бона“, поразговаравме за новиот албум „ЗЕВС“, што се крие зад името и новите песни, но и за почетоците и…

Прочитајте повеќе

Во Музика

Матеј Џајковски со своја песна во серијата Inventing Anna на Netflix

февруари 22, 2022

Македонскиот музички продуцент Матеј Џајковски, кој одамна работи во Лос Анџелес и има повеќе успешни проекти во соработка со едни од најдобрите светски артисти како John Legend, Matt Sorrum…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

June, македонскиот инди-поп бенд, го подготвува четвртиот албум

февруари 11, 2022

„Досегашните албуми се еден приказ на музичката еволуција на бендот како и неговото созревање“ Кога излегоа пред неколку години песните на бендот „Џун“ нè освоија од прва поради свежиот,…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Жените доминираа на првите родово-неутрални Британски музички награди

февруари 9, 2022

10 од 15 вкупни награди беа освоени од жени на првите Британски музички награди без родова поделба на категориите. Адел освои најмногу со победа во категоријата уметник на годината,…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Никола Димитријевиќ Dj Double G – „Хип-хопот има голема заслуга во градењето на мојот музички вкус“

јануари 28, 2022

Препознатливиот диџеј од „Скопски Грув“ и „Амок Радио“ што ги носи хип-хоп, соул и електро-журките и настапите на ново ниво ни раскажа за неговите почетоци, музиката што најмногу влијае…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

(Видео) „Убав ден“ нова песна на Дина Јашари во соработка со Дуке Бојаџиев

декември 22, 2021

„Убав ден“ е една нова музичка соработка помеѓу Дина Јашари и Дуке Бојаџиев. Позади текстот и музиката стои Дина, додека аранжманот, снимањето, миксот и мастерингот се на Дуке. Снимена…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Skopski Groove со прослава за четвртиот роденден

декември 16, 2021

После скоро две години пауза од настани во живо, „Скопски Грув“ се враќа со прослава на четвртата година од постоењето. Забавата е закажана за оваа сабота, 18.12, со почеток…

Прочитајте повеќе

Купете го новото електронско издание на
Портрет Магазин