Социјални медиуми

Месечни архиви

декември 2020

Во Новости

50 јубилејно издание на Портрет магазин со 6 насловни страници

декември 22, 2020

Изминува и последниот месец од оваа тешка година, исполнета со страв, несигурност, меланхолија и сите други дополнителни работи што ги донесе глобалната пандемија. Кога разговаравме во нашата редакција која…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Good Food со Кокарче – Божиќен ролат (Bûche de Noël/ Yule Log)

декември 21, 2020

Bûche de Noël (познат и како Yule Log) е божиќен колач најчесто оформен како ролат, кој традиционално се служи на крајот од божиќната вечера во Франција, Белгија, Швајцарија, како…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Шише полно коктели – генијална идеја на Котур кафе и филм

декември 19, 2020

Not all heroes wear caps – Некои прават коктели, ги пакуваат во преслатко дизајнерско стаклено шише за ти да можеш да си ги уживаш дома! Фасцинирани од тоа што…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Од Вива ла Дива до победа во Стразбург – колку државата е отворена за транс права

декември 18, 2020

Интегрално го објавуваме текстот од „Радио Моф“ во однос на правата на трансродовите лица. Авторки: Ивана СмилевскаЕмилија Петреска Трансродовите лица сè погласно зборуваат за своите предизвици. Сепак, овие лица…

Прочитајте повеќе

Во Новости

DOLCELA ПРЕМИУМ ДЕСЕРТИ – Неодолива Panna Cotta со прелив од малини

декември 18, 2020

За сите љубители на кремасти слатки како што се панакота, мус, маскарпоне, крем бруле… Dolcela носи вистински нови премиум десертни класици кои се подготвуваат за само неколку минути. Panna…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Филмот „Улиште“ ќе се натпреварува за гран-при на Фестивалот „Санденс“

декември 17, 2020

Долгометражниот игран филм „Улиште“ на режисерката Блерта Башоли, влезе во главната интернационална натпреварувачка програма на 38. филмски фестивал во „Санденс“. Фестивалот ќе се одржи од 28 јануари до 3…

Прочитајте повеќе

Во Мода, Новости

Почна сезонското намалување во Fashion Group: Пронајдете ги вашите фаворити!

декември 17, 2020

Веројатно доволно беше да го прочитате насловот и да сфатите дека Новата година е сè поблиску, со оглед на тоа што сезонските намалувања секогаш толку неодоливо нè потсетуваат на…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Платформата за аудио книги „Самоглас“, достапна и како мобилна апликација

декември 16, 2020

Мобилната апликација на Самоглас е веќе пуштена во употреба. Корисници на Андроид можат да ја најдат на следниов линк: https://cutt.ly/phONkf0, корисници на Епл на: https://cutt.ly/LhONlXR. Во рамки на проектот…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Стоп на насилството врз сексуалните работници

декември 16, 2020

Утре, сексуалните работници здружени во СТАР- Прв колектив на сексуални работници на Балканот, и ХОПС – Опции за здрав живот Скопје и Коалиција Маргини по 13-ти пат се приклучуваат кон глобалното одбележување на 17-ти…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Фотограф на неделата – Генц Халими

декември 15, 2020

Генц Халими основното и средното образование ги завршил во Скопје, додека студиите ги продолжл  во Истанбул на Универзитетот „Mimar Sinan Fine Arts University“ од областа на кинематографијата. Од 2012…

Прочитајте повеќе

Купете го новото електронско издание на
Портрет Магазин