Месечни архиви

март 2022

Во Живот и Култура, Новости

Q&A со Сара Климоска – „Ме фасцинира уникатноста на приказната во филмот „Нема да бидеш сама“

март 23, 2022

На нашата успешна актерка Сара Климоска ѝ поставивме три кратки прашања за нејзините најнови проекти и досегашни искуства. Вашето филмско портфолио вбројува голем број успеси во македонската кинематографија. Според…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

НМХТ со реакција: „Владата и пратениците ги извисија трансродовите луѓе“

март 23, 2022

Националната мрежа против хомофобија и трансфобија вчера одржа прес конференција на која изрази незадоволство заради одлуката на Владата на РСМ за повлекување на Предлогот за изменување и дополнување на…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Истражување: 58 проценти од младите би се иселиле од државата

март 22, 2022

58 проценти од младите би се иселиле од државата, а 64,8 проценти се незадоволни од своето место во државата, покажуваат податоците од истражувањето изработено од Фондацијата за демократија на…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Прв хакатон за раскажување на културното наследство со користење нови технологии

март 22, 2022

Центарот за социјални иновации БЛИНК 42-21 го организира првиот HACKATHON for Immersive Storytelling for cultural heritage на 05 и 06 април 2022 година, во Скопје! „Ги покануваме сите креативци…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Gqmbit – „Бренда“ е песна за мојот револт кон насилството врз жените“

март 21, 2022

Раперот Gqmbit (Гамбит) е средношколец кој е длабоко поврзан со музиката уште од неговото детство, а рапот го нашол како излез од мислите насобрани од неговото секојдневие. Дел е…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Aлекс Пуци, професионална готвачка – „Трендот на следење на гастрономски новитети придонесе луѓето да сакаат да излезат од секојдневието“

март 18, 2022

Иако многупати сме соработувале со Алекс Пуци, сме објавувале нејзини превкусни рецепти, овој пат со неа сакавме да поразговараме за нејзините проекти што ги работи во последно време, а…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Tips & Tricks од дизајнерка на ентериер – Како до беспрекорна и хармонична бања?

март 18, 2022

Бањата како најмала просторија во домот навидум е лесно да се уреди и често се запоставува. Доколку сакате да постигнете беспрекорен дизајн потребно е добро планирање на просторот. Од…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

„Денот на црвот“ од авторката Симона Јованоска ја доби наградата „Роман на годината“

март 17, 2022

Делото „Денот на црвот“ од авторката Симона Јованоска ја доби наградата „Роман на годината“, која што ја доделува  Фондацијата „Славко Јаневски“. Романот е издаден во 2021 година од страна на издавачката…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Френсис Кере прв африкански архитект добитник на престижната Прицкерова награда за архитектура

март 17, 2022

Прицкеровата награда, најпрестижната награда во архитектурата, оваа година е доделена на архитектот роден во Буркина Фасо, Диебедо Френсис Кере, првиот африкански архитект што ја добива оваа награда. Кере е…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

LeanSEM – дигиталниот маркетинг како тимска игра со критичко размислување и секојдневни предизвици

март 16, 2022

Маркетингот е професија што има многу различни сфери, а со експанзија на дигиталниот маркетинг кај нас се отворија и многу прашања за тоа што нудат на пазарот различните компании.…

Прочитајте повеќе

Купете го новото електронско издание на
Портрет Магазин