Социјални медиуми

Во Новости

AVON со донација за жртвите на семејно насилство за време на изолација

мај 8, 2020

AVON Фондацијата за жени донира 7.000 долари на кризниот центар „Надеж“, за поддршка на СОС линијата за жртви на семејно насилство, како и за обезбедување на соодветни услови во…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Тео Ангеловски: „Воздушната фотографија отвара нови хоризонти без физички ограничувања“

мај 7, 2020

Фотографиите и видеата на Тео Ангеловски од „карантинско“ Скопје во полициски час беа навистина неверојатни, а брзо станаа едни од најсподелуваните на социјалните мрежи. Дознајте повеќе за Тео, ентузијаст…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Васко Атанасоски, Bernays Propaganda „Слободата е моја единствена идеологија“

мај 6, 2020

Васко Атанасоски е  вокал, гитарист, басист, автор на текстовите, музиката, аранжманите, но за нас беше интересна неговата бунтовна страна и изразена индивидуалност. „Bernays Propaganda“ е дел од  светскиот, музички…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Филмските фестивали се обединија во бесплатен глобален дигитален настан

мај 6, 2020

Иако филмските фестивали во Кан, Венеција, Торонто, Трајбека, Лондон, Берлин за годинава се откажани (или оставени на милост и немилост на пандемијата од Ковид-19), добрите вести се дека You…

Прочитајте повеќе

Во Мода, Новости

Модниот стил на Мајкл Џордан (да, и ние сме опседнати со „The Last Dance“)

мај 5, 2020

Гледајќи го серијалот невозможно е да останетe рамнодушни на фасцинантиот стил и целиот Cool со којшто тогашните играчи ја носат модата. Инспирирани од целата приказна ви ги издвоивме овие…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Дениз Абдула: „Верувам дека доаѓа времето на младите автори и нивните филмови“

април 30, 2020

За Дениз и нема потреба од долг вовед и најава, а од интервјуто прочитајте за неговите почетоци, проекти од кои стекнал најголемо искуство, како и неговите размислувања за македонската…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

[Рецензија] Dua Lipa – Future Nostalgia

април 29, 2020

Дуа Липа годинава ја „доминира“ музичката сцена со новиот албум, а вие прочитајте ја рецензијата за Future Nostalgia од нашата соработничка Миа Милошеска (@wilmaflintstone_). Во 2019 со менувањето на…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Цел ден со џез музика на 30 април

април 28, 2020

Време е за џез! Меѓународниот ден на џез-музиката, во четврток ќе биде одбележан преку онлајн видео-стриминг. Здружението на џез-музичари на Македонија ќе приреди концерт кој ќе биде прикажен на…

Прочитајте повеќе