Социјални медиуми

Во Новости, Уметност

5 филмови што ќе те релаксираат (и можеш да ги гледаш на Нетфликс)

април 13, 2020

My neighbor Totoro Јапонски анимиран фантастичен филм напишан и режиран од Hayao Miyazaki, се разбира во продукција на студио Ghilbi. Едноставна приказна која се одвива во рурална Јапонија, за…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Must-see филмови за фотографи

април 10, 2020

Фотографијата и правењето филмови одат рака под рака. Некои од најдобрите кинематографери во светот студирале фотографија. Некои од нив, како што се Сем Тејлор Вуд и Антон Корбин, порано…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Ирма Башеска е нашата фото-инспирација на неделата

април 10, 2020

Карактеристични фотографии од архитектура, градови и секојдневен живот во кои секој детаљ оживува се дело на младата Ирма Башеска. Новинарка со посебна пасија за култура, патување, театар и филм,…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Музичка инспирација Katerinha и нејзиниот нов сингл Trippin

март 31, 2020

Таа неодамна го објави својот дебитантски сингл и спот во којшто се вљубивме од прва. Посветеноста, љубовта кон музиката и естетиката се наѕираат буквално во секој аспект од овој…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Талентираните браќа со силна пасија за режија и иноваторство

февруари 14, 2020

Ханис го знаеме по фотографиите, краткиот филм „Мишко“, а годинава учествуваше и на програмата „Берлинале таленти“, во рамките на интернационалниот филмски фестивал. Орхан, пак, е познат по иновациите, ентузијаст…

Прочитајте повеќе